Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Har börjat på Tamiyas Mosquito NF Mk.XIII/XVII i skala 1/72 som ska bli en svensk J30. Tror inte att jag har byggt något från Tamiya tidigare, så det ska bli intressant, och första intrycket är bra. Nosdelarna är separata, förmodligen för att andra versioner ska kunna byggas, men fästs vid resten av kroppshalvorna på ett ganska smart sätt där delarna snäpps fast i varandra. Lät ändå limmet torka med kroppshalvorna hoptejpade för att vara säker på att vinkeln blev rätt. Nästa steg blev cockpit. Här är delarna grundade…
… och målade i grönt.
Det mesta monterat i cockpit inklusive bälten från Eduard istället för medföljande dekaler.
Dekalen till instrumentpanelen formade sig fint med Micro Sol när den väl kom på plats i rätt läge.
Återstår lite detaljmålning och vädring innan det är dags att stänga igen.
/Daniel
Senast redigerad av daza den 04 sep 2024, 18:53, redigerad totalt 2 gång.
Daniel! Det här blir ett kul bygge att följa! Tamiyas Mosquito är fin (som det allra mesta Tamiya!), jag har en som jag påbörjat för att göra en BOAC kurirkärra. Nattjakten med sin buliga nos är speciell, finns det med fyrbladiga propellrar i byggsatsen, jag tror det bara var Flygvapnet som hade dem?
Magnus, nej det är inte med några fyrbladiga men det finns i resin från Maestro Models. Går säkert att ta propellrarna från Airfix byggsats också om man har den liggande.
Helgen har bjudit på en hel del byggtid! Delarna faller ihop utan större problem. Här är kroppen är limmad och vingarna påbörjade.
Tamiya har haft den goda smaken att inte perforera vingarna med hål för diverse raketer och dylikt, utan har bara borrmarkeringar på insidan. Vingarnas landningsljus målas med silverfärg från insidan. Säkrade dem med epoxy efter målningen för att inte råka trycka in dem i vingen sen.
Vinghalvorna limmade och torrpassade med kropp och motorgondoler. Gillar konstruktionen med vingbalkar.
Har börjat plocka med ställen också.
/Daniel
Senast redigerad av daza den 04 sep 2024, 18:55, redigerad totalt 2 gång.
Har passat in en bit klar gjutstam som landningsstrålkastare och limmade med Clearfix för att vara snäll mot plasten. Får se hur bra den sitter fast när jag börjar slipa. Vad brukar ni limma sånt här med?
/Daniel
Senast redigerad av daza den 04 sep 2024, 18:56, redigerad totalt 2 gång.
Vid montering av en klarplastbit på det där sättet behöver man ju inte oroa sig så mycket för att det ska imma igen.
Så det borde funka bra med vanligt plastlim eller CA-Lim
It's nice to be important, but it's more important to be nice...