SMS Seydlitz. Färdigställd! Sid 8.

Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Stellan
Inlägg: 5677
Blev medlem: 12 dec 2011, 21:13
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: SMS Seydlitz. Riggnad, sid 7.

Inlägg av Stellan »

1. Skitsnyggt med den röda skorstenen, lite färg i allt det gråa.
2. läckert med fernissat mahognydäck på bryggan.
3. Den där riggningen måste vara den absolut knepigaste du gett dig på. Hur snyggt som helst. Alla små kluttar och signalmojjar blir överpoäng på min skala.

Ser framemot att du får tornen på plats och vad det nu är som fattas.
Stellan Schroeder Englund
SvenYoung
Inlägg: 2921
Blev medlem: 25 jan 2012, 21:03
Namn: Sven Young

Re: SMS Seydlitz. Riggnad, sid 7.

Inlägg av SvenYoung »

Suverän riggning i vanlig ordning, Uffe. Alltid lika imponerande att se detta.
"Svenne-Kongo"

"Det omöjliga omhändertas omgående, mirakler kan ta lite längre tid"
- svenska underhållskompaniet, Kongo
Joakim Hultman
Inlägg: 1836
Blev medlem: 27 jan 2012, 10:27
Ort: Stockholm

Re: SMS Seydlitz. Riggnad, sid 7.

Inlägg av Joakim Hultman »

Makalöst bra! Riggningen är en fröjd för ögat med så många små detaljer att titta på.
Lennart 12
Inlägg: 2134
Blev medlem: 19 dec 2013, 16:46
Namn: Lennart Alvhult

Re: SMS Seydlitz. Riggnad, sid 7.

Inlägg av Lennart 12 »

Vilket vacker finlir du gör, mycket imponerande . Gillar den röda skorstenen med det gråmelerade //Lennart
Ulf Lundberg
Inlägg: 2141
Blev medlem: 25 jan 2012, 20:57

Re: SMS Seydlitz. Riggnad, sid 7.

Inlägg av Ulf Lundberg »

Tack alla.
Jo det här är nog mitt mest avancerade riggningsprojekt hittills. Jag har nog spänt fler trådar på några andra modeller, men då på enklare sätt.
Henrik R skrev:mycket snyggt knutet Uffe! En fråga har jag, hur gör du fästpunkterna för de vertikala trådarna som är fästa i de längstgående? Jag antar att det är snabblim(akrylat). Hur spänner du dem?
Det går till så här:

Bild

Först sätter jag en droppe utspätt vitlim på plats med en fin pensel. Det är rätt kinkigt med konsistensen på vitlimmet. Om det är för tunt vill det inte sätta sig på tråden. Om det är för tjockt bildas en klump när limmet torkat. Lösningen är att ha lite outspätt lim bredvid det utspädda på limpaletten och sen blanda fram och tillbaka tills man hittar rätt konsistens.

Sen greppar jag den lösa tråden med en pincett och sätter den på plats.
Oftast spänner jag tråden genom att dra den genom ett i förväg borrat hål. Om den ska sitta fast i relingen drar jag den genom relingen. Tråden dras vidare och fästs tillfälligt med en liten tejpbit på lämpligt ställe.

Bild

Jag tar tag i den lösa trådändan med en pincett och drar försiktigt tills tråden är rak. Sen limmar jag trådens undre fästpunkt med utspätt vitlim eller CA-lim. Sist lättar jag på spänningen i den överflödiga delen av tråden och klipper av med "den heliga avbitartången". Det är en Tamiya-tång jag bara använder till detta ändamål. Tången måste ha felfria eggar som möts perfekt, annars kan det strula när man ska klippa tråden, det mest kritiska momentet.

Om det inte går att spänna tråden på detta sätt får man kapa till den i rätt längd, limma i övre och sen undre fästpunkten och därefter sträcka med värme. (Utblåst tändsticka, lödkolv glödgad nål e.dyl.) Jag tycker det är en svårkontrollerad metod, så därför försöker jag planera riggningen, (borra hål i förväg, tänka igenom arbetsordning osv...) så att jag ska slippa använda den.

Viktigt under hela riggningsjobbet är att hela tiden vila händerna på ett stöd när man arbetar med pincett, limpensel och avbitartång. Annars darrar man och riskerar att riva det man just fått på plats.

Uffe
Ulf Lundberg
Inlägg: 2141
Blev medlem: 25 jan 2012, 20:57

Re: SMS Seydlitz. Riggnad, sid 7.

Inlägg av Ulf Lundberg »

Så blev hon äntligen färdig, eller i alla fall färdig så långt som jag kommer med henne.

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Se henne på OPEN om en och en halv månad.
Vi ses då,
Uffe
Stellan
Inlägg: 5677
Blev medlem: 12 dec 2011, 21:13
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: SMS Seydlitz. Färdigställd! Sid 8.

Inlägg av Stellan »

Mäktigt! Som vår Store Ledare brukar säga... Måste kännas otroligt tillfredsställande när du knåpat alla knoparna. De vita ringarna på torntaken, är det luftigenkänningsmarkeringar?
Stellan Schroeder Englund
Andre B.
Inlägg: 3600
Blev medlem: 28 feb 2012, 19:31
Namn: Andre
Ort: Någonstans på västkusten...

Re: SMS Seydlitz. Färdigställd! Sid 8.

Inlägg av Andre B. »

Fantastiskt fint bygge. Men undrar lite var är livbåtarna? Däverterna ligger nedlagda på däcket och inga vaggor för båtarna syns någonstans...
Vänligast / André
Bättre allt för många obyggda och påbörjade modeller i garderoben och i lådor än en enda modell för lite... 8-)

Lite av vad som finns i vitrinet...
S 26 "6" (Airfix), J 26 "Gul H" (Hasegawa), J 26 "Vit Bertil" (Heller).
Lennart 12
Inlägg: 2134
Blev medlem: 19 dec 2013, 16:46
Namn: Lennart Alvhult

Re: SMS Seydlitz. Färdigställd! Sid 8.

Inlägg av Lennart 12 »

Makalöst vackert , gillar det mjuka färgerna på fartyget //Lennart
Ulf Lundberg
Inlägg: 2141
Blev medlem: 25 jan 2012, 20:57

Re: SMS Seydlitz. Färdigställd! Sid 8.

Inlägg av Ulf Lundberg »

Stellan skrev:Mäktigt! Som vår Store Ledare brukar säga... Måste kännas otroligt tillfredsställande när du knåpat alla knoparna. De vita ringarna på torntaken, är det luftigenkänningsmarkeringar?
Tack! Jo det är häftigt att färdigställa en stor modell. Den här gången tog det bara fyra månader, vanligtvis behöver jag sex månader för att få klart ett slagskepp. Den höga kvalitén på byggsatsen och de relativt enkla överbyggnaderna är nog förklaringen.
Ja, ringarna är luftigenkänningsmarkeringar. Både britter och tyskar hade börjat ta sina första stapplande steg med marinflyg och flygbombning till sjöss. 88 mm puffrorna på aktre däckshuset är tidiga exempel på fartygsluftvärn.

Andre B. skrev:Fantastiskt fint bygge. Men undrar lite var är livbåtarna? Däverterna ligger nedlagda på däcket och inga vaggor för båtarna syns någonstans...
Vänligast / André
Tack André! Fartygsbåtarna lämnades kvar i hamn när fartygen drog ut på stridsuppdrag. De var i vägen och utgjorde brand- och splitterfara. Ombord på tyska VK1 fartyg stod båtarna inte i vaggor utan på låga vagnar som kunde dras på räls nedsänkta i däcket. Byggsatsen innehåller inga räls och jag lyckades trots flitiga bildstudier inte begripa hur rälsen var dragna, så jag avstod helt enkelt.
Däremot är byggsatsens fartygsbåtar riktigt fina. Jag funderar på att bygga dem och göra en liten grupputställning.
Skriv svar