Behöver köpråd

Här kan du köpa och sälja produkter, göra reklam, byta modeller och prylar.
Alla modellrelaterade försäljningar är välkomna
jfall
Inlägg: 677
Blev medlem: 07 feb 2012, 00:00
Namn: Jakob Fall
Ort: Sollentuna, Stockholm

Re: Behöver köpråd

Inlägg av jfall »

Jo min favoritskala för flygplan är just 1/48 man kan få lagom storlek på bitarna men fortfarande bra med detaljer. Vet att Wentzels har en del Tamiya pansar i 1/48 om du vill bygga sånt.

Jakob
Jakob Fall
AP
revonn88
Inlägg: 306
Blev medlem: 13 maj 2013, 17:13
Namn: per hammargård

Re: Behöver köpråd

Inlägg av revonn88 »

jfall skrev:Jo min favoritskala för flygplan är just 1/48 man kan få lagom storlek på bitarna men fortfarande bra med detaljer. Vet att Wentzels har en del Tamiya pansar i 1/48 om du vill bygga sånt.

Jakob
hade tänkt att ta en tur dit imorgon, behöver dessutom färger å penslar. vill försöka hålla mig till en skala men 1:72 var bara alldeles för enerverande för mina nerver
jfall
Inlägg: 677
Blev medlem: 07 feb 2012, 00:00
Namn: Jakob Fall
Ort: Sollentuna, Stockholm

Re: Behöver köpråd

Inlägg av jfall »

Vänta bara tills du kommer dit, finns hur mycket finna modeller som helst och dessutom en massa fina byggen som man kan kolla på och bli inspirerad av.

Jakob
Jakob Fall
AP
revonn88
Inlägg: 306
Blev medlem: 13 maj 2013, 17:13
Namn: per hammargård

Re: Behöver köpråd

Inlägg av revonn88 »

jfall skrev:Vänta bara tills du kommer dit, finns hur mycket finna modeller som helst och dessutom en massa fina byggen som man kan kolla på och bli inspirerad av.

Jakob
ja just nu försöker jag lista ut hur tusan man använder dekaler å fär till sådär mattade linjer som comflagen ofta har på allt man ser här inne
CanDid
Inlägg: 112
Blev medlem: 05 mar 2012, 13:28
Namn: Fredrik Ström
Ort: Östersund

Re: Behöver köpråd

Inlägg av CanDid »

Hej,
Tänkte blanda mig i det hela. När jag återvände till modellbyggandet för något år sedan började jag i skalorna 1/32 och 1/35 för flyg respektive pansar. Det var en slump att det blev den stora skalan, men det var verkligen rätt för mig. Detaljerna är betydligt större än i 1/48 och det var i mitt tycke mycket enklare att lära sig maskera, sprutmåla, penselmåla och vädra. Tror att det är det senare du syftar på när du frågar om tekniker.

Byggde ett gäng stora modeller innan jag gick nedåt i skalorna och det var först efter något år som jag gav mig på 1/48. Jag har valt att testa en ny teknik, exempelvis en målningsteknik, maskerings- eller vädringsteknik för varje bygge och det har varit både kul och lärorikt. Inspiration har jag fått genom olika forum och via böcker. Just böcker har passat mig bra då de beskriver olika tekniker ganska ingående med både text och illustrationer.

1/32-skalan behöver varken vara komplicerad, dyr eller bestå av mängder av delar. Exempelvis Revell återutger äldre byggsatser i sin Classic-serie och i 1/35 finns som redan nämnts Tamiya.

Det viktigaste är att du väljer ett objekt som du gillar. Mitt första plan var en Bf-109 och min första tanks en T-34.

Välkommen till en fantastisk värld :)
"Bet Kinder, bet! Morgen kommt der Schwed!"
revonn88
Inlägg: 306
Blev medlem: 13 maj 2013, 17:13
Namn: per hammargård

Re: Behöver köpråd

Inlägg av revonn88 »

valde att gå efter en ganksa billig revell tank i 1:32, valde den skalan just för att urvalet av saker i samma skala var så stort, byggnader, soldadet etc, men märkte ju att även 1:32 hade sin små yttepytte små delar
Skriv svar