Efter Venturan kände jag att en lite mer lättbyggd modell skulle sitta fint.
Valet kom på Eduards 1/72 Spitfire mk VIII. Tidigare har jag byggt en Mk IXc som var mycket fin.
Den här är otroligt mycket detaljer på men den är inte helt lättbyggd även om den inte är så komplicerad som Venturan.
När jag funderade på målningsschema hittade jag den här i en referensbok jag har. På nätet hittade jag det här fotot: Extra tilltalande att den har "clipped wings"

Nu till det som strular till det men som också gör det till en liten utmaning.
Det finns inga dekaler för just den här maskinen. Nu har jag precis börjat måla dekaler med masker så jag tänkte att det skulle nog ordna sig ändå. Det visade sig att bokstäverna med vit kant var värst att få till. Efter ett antal misslyckade varianter har jag lyckats på till det så här:
De som är vita är försök med en kombination av röd dekal och vit målad bakgrund (min laserskrivare kan inte skriva vitt

De till höger och nedan är målade med masker och airbrush.
Bygget har pågått ett tag och jag har fått ihop det mesta. Nu återstår lite spackling och smådelar innan målningen kan ta vid.
/Anders