
Har inte hunnit börja bygga något så den här trådstarten blir tyvärr rätt trist. Allt jag kan bjuda på är några bilder på etsen och i lådan men förhoppningsvis kommer jag vara igång snart!
Innan jag börjar skulle jag dock behöva lite vägledning! Eftersom stället som följer med kittet inte är så fantastiskt så skulle jag vilja fästa modellen på en träplatta. Har sett massor med fartygsmodeller som är fästa med mässing-"kolonner" (förstår ni vad jag menar?) men har inte klurat ut vad mässingprylarna är för något. Vad är det för något och var kan man få tag på dom?
Fråga nummer två är färgerna! Lutar mot att måla modellen enligt "Paint Scheme I (September 1942 - July 1943)" som kan ses på http://www.bismarck-class.dk/tirpitz/pa ... _1942.html . De röda kanontornen fastnade jag särskilt för!

Så lite bilder!
http://i45.tinypic.com/11j9gfk.jpg
Lådan
http://i49.tinypic.com/16i8hle.jpg
Inte så mycket delar som jag förväntat mig i lådan. Ett problem lär bli att dölja fogen mellan däckets olika delar. Eftersom plankorna är markerade med upphöjda kanter så lär man ju slipa bort dom om man spacklar och slipar som vanligt.
http://i47.tinypic.com/ojk0oh.jpg
De fyra etsarken. Jag blir lite nervös av dom. Att dom var så små och till synes spröda framgår inte av bilder på internet.

Det här är verkligen inte samma sak som att bygga dom flygplan jag är van vid. Vet knappt var man ska börja men jag lovar att återkomma snarast när jag fått fart på bygget! Om ni har några tips för en fartygsnovice så är det mycket uppskattat!
mvh Christian