Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Tack så mycket alla för uppmuntrande ord.
Själv är jag ju minst sagt usel på det.
Modellen blev för en gång skull som jag ville.
Ganska mycket "old school" vädring.
Men så växte jag ju upp med François Verlinden alla dioramor i Tamiyas 70-tals kataloger som förebild.
Mats Svensson skrev:Tack så mycket alla för uppmuntrande ord.
Ganska mycket "old school" vädring.
Men så växte jag ju upp med François Verlinden alla dioramor i Tamiyas 70-tals kataloger som förebild.
Old school, new school eller intermediate school kan kvitta. I mina ögon är i den högre skolan. Snyggt och lagom. Jag vill själv bygga den här kombon men det kommer aldrig att bli av så jag gläds åt ditt bygge istället.
Nu fattas det bara några muntra ryssar i traktor också så är bilden komplett.
Mats Svensson skrev:
Figurer och jag går bara inte ihop.
har istället lekt med buskar och blad.
Nytt för mig, men spännande att lära.
"Lillklockan klämtar till storklockans dön, lövad står traktorn i porten"
Det är ju nästan lite studenstämning över den. Vem hade inte velat bli hämtat i en sådan efter att ha gått ut gymnasiet. (Förmodligen 99,99% av befolkningen men vi andra hade gått i taket av lycka. )