Varför?

Frågor och diskussion om allt som har med föreningen och dess verksamhet att göra.
Björn B
Inlägg: 3540
Blev medlem: 13 jan 2012, 22:55
Namn: Björn Bäcklund
Ort: Stockholm
Kontakt:

Varför?

Inlägg av Björn B »

Ja säg det.

Bild
Efter att min gamla 37-1 fått avlösning efter 40 år på post i modellhyllan gick den till skrot liksom sin förebild.

Bild
Jag hoppas kunna använda en del delar till en Frog Viggen men formen på luftintagen gjorde mig nyfiken. Mycket rundare än Hellers version så jag var tvungen att testa om Helleerintagen passade på Airfix modell.

Bild
Hellerintagen är lägre så vill man använda dom på en Airfixmodell får dom kapas och en bit infogas men det kan funka. Så nu vet ni det om ni tänker i dessa banor.
Mats Averkvist
Inlägg: 1004
Blev medlem: 26 jan 2012, 19:24
Ort: Strömsnäsbruk
Kontakt:

Re: Varför?

Inlägg av Mats Averkvist »

Jag tror faktiskt att det bara är Du som tänker i dessa banor... ...du är ju den enda som vågar såga! :lol:
Björn B
Inlägg: 3540
Blev medlem: 13 jan 2012, 22:55
Namn: Björn Bäcklund
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Varför?

Inlägg av Björn B »

Det börjar sprida sig till andra i föreningen. Sen kan man ju undra varför inlägget hamnade här när jag skulle lagt in det på ett helt annan plats.
Skriv svar