Ja, numera går det inte att beskylla kineser för att "bara kopiera vad alla andra gör", definitivt inte i modell-branschen i allafall.
Kineserna leder modell-racet både när det gäller gjut-teknik och antalet intressanta och innovativa släpp. Visst, de gör sina misstag, men i mina ögon är de fortfarande ledande i alla aspekter (förutom möjligtvis "lättbyggbarhet" - det är tyvärr priset man får betala för über-detaljerade modeller).
Meng, Trumpeter, Hobbyboss, Takom, Bronco, Voyager, ET Models mfl slår verkligen alla andra på fingrarna (tycker jag i allafall). AFV Club ligger väl närmast dem i Asien (jag räknar inte Taiwan till Kina, oavsett vad Beijing tycker

) och Miniart ligger bra till i Europa.
Västvärldens (och även Korea's och Japan's) modelltillverkare kan dock bara titta på med svansen mellan benen när det gäller kinesernas framfart - i allafall när det gäller pansarmodeller och etstillbehör.
In my honest opinion, dvs
