Tom:s Bofors 37mm redo för målning - KLAR!!

Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Fredrik_B
Inlägg: 95
Blev medlem: 15 jul 2012, 09:53
Ort: Sollentuna

Tom:s Bofors 37mm redo för målning - KLAR!!

Inlägg av Fredrik_B »

Ja, då bör denna vara klar för målning. Det är TOMs Bofors l/45 i skala 1/35 med svenska resinhjul och pipa från armo har jag för mig. Pjäsen går under det svenska namnet Pansarvärnskanon m/38.

Under en två veckors sjukskrivning i höstas var jag upplagd för ett snabbprojekt så jag valde den minsta modellen som fanns i garderobslagret Så här i efterhand kan jag konstatera att det inte blev något snabbprojekt.
Modellen är ganska dåligt gjuten och detaljer saknas, detta ger ett leksaksaktigt intryck. Konstruktionen var också omständlig med konstiga lösningar och dåliga instruktioner, vidare var plasten av en mycket skör sort vilket gjorde att små delar lätt gick av. De svenska resinhjulen som medföljde var däremot mycket fina.

Jag har detaljerat modellen med Plastic-card, kaviartub och nitar från Archer.



Bild



Bild

Tack för uppmärksamheten
/Fredrik B
Senast redigerad av Fredrik_B den 06 feb 2014, 21:07, redigerad totalt 1 gånger.
Fastän det är väldigt gott att äta honung, så finns det ett ögonblick alldeles innan man börjar äta den som nästan är ännu bättre. - Nalle Puh
Plasticbattle
Inlägg: 741
Blev medlem: 26 jan 2012, 16:50
Ort: Sollentuna, Stockholm

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning

Inlägg av Plasticbattle »

Very nice build Fredrik. The Armo barrel looks very neat. Your own little additions will amke a difference to the finished model.
Frank Glackin

The problem with common sense, is that it´s not that common!

http://plastic-battle.blogspot.se/
Öken-Erik
Inlägg: 1350
Blev medlem: 26 jan 2012, 11:42

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning

Inlägg av Öken-Erik »

Trevligt bygge!

Modellen är en av dom första som dök upp från Polen för runt 20 år sedan därav "bristerna". För sin tid var den faktiska ganska bra och om tex jämför med den "jämngamla" 75mm m1897 så är denna modell mycket bättre detaljerad och mer korrekt. Modellen går som sagt att fixa vilket du visat här Fredrik. Det finns en mycket trevlig byggartikel i senaste 8?) Allt on Hobby där Lars Brändström bygger den, rekomenderas varmt. Armos eldrör höjer definitivt modellen. Litet kuriosa, detta är den första modell som jag var med och tog fram en gång i tiden. :-)

Öken-erik

CU@C4
Stellan
Inlägg: 5677
Blev medlem: 12 dec 2011, 21:13
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning

Inlägg av Stellan »

Fin bössa! De små extra detaljerna förhöjer intrycket. Försökte få tag på nytt eldrör förut men det fanns inte att uppbringa. Någon som har ett över?
Stellan Schroeder Englund
Björn B
Inlägg: 3540
Blev medlem: 13 jan 2012, 22:55
Namn: Björn Bäcklund
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning

Inlägg av Björn B »

Fredrik_B
Inlägg: 95
Blev medlem: 15 jul 2012, 09:53
Ort: Sollentuna

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning

Inlägg av Fredrik_B »

Tackar för kommentarerna.

Får även passa på att tacka dig Erik för insatsen, kul att kunna bygga svenska saker.

/Fredrik B
Fastän det är väldigt gott att äta honung, så finns det ett ögonblick alldeles innan man börjar äta den som nästan är ännu bättre. - Nalle Puh
SvenYoung
Inlägg: 2921
Blev medlem: 25 jan 2012, 21:03
Namn: Sven Young

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning

Inlägg av SvenYoung »

Snyggt jobbat, Fredrik!

Alltid kul att se denna lilla pjäs byggd, och din extradetaljering ger den det där lilla (mycket) extra.

Skall bli trevligt att se den med färg på.
"Svenne-Kongo"

"Det omöjliga omhändertas omgående, mirakler kan ta lite längre tid"
- svenska underhållskompaniet, Kongo
Fredrik_B
Inlägg: 95
Blev medlem: 15 jul 2012, 09:53
Ort: Sollentuna

Då är färgen på plats

Inlägg av Fredrik_B »

Nu är målningen klar. Svenskt cammo från ww2 möjliggör en hel del olika färgkombinationer, olivgrön, mörkgön, beige, svart, grå, ljusbrun och mörkbrun. Efter en hel del testande så landade jag i det här mönstret:

(samtliga färger är Vallejo Model Color)

Svart - 70.862 black grey + 70.950 Black
Brun - 872 chocol Brown + 70983 flat Earth
olivgrön - 893 US Dark green
Grön - 890 Reflective green

Modellen grundmålades först svart
Spraymålad 893 US Dark green
Övriga mönsterfärger penselmålades
Efter att basfärgerna var pålagda så sprayade jag basfärgen uppljusad med lite 976 Buff i mitten av varje fällt för att ge nyansering
Dynor målades i Humbrol läder och ströks sedan med Burnt umber oljefärg
Satinlack
Pinwash med AK Nato Wash
Wash med AK Earth effect
Gnugga metalldelar med pigment som skrapades loss från blyertspenna
Diverse chippning och småfixeri
Klar!

Bild

Bild

Bild

Tack för uppmärksamheten
/Fredrik B
Fastän det är väldigt gott att äta honung, så finns det ett ögonblick alldeles innan man börjar äta den som nästan är ännu bättre. - Nalle Puh
Johan i Hok
Inlägg: 439
Blev medlem: 31 jan 2012, 08:25
Namn: Johan Erlandsson

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning - KLAR!!

Inlägg av Johan i Hok »

Snyggt bygge med övertygsade färgsättning!
Johan i Hok
MiniStuff
Inlägg: 705
Blev medlem: 09 mar 2012, 13:18
Ort: Arvika, Värmland

Re: Tom:s Bofors 37mm redo för målning - KLAR!!

Inlägg av MiniStuff »

Vilken liten läckerbit! :) Jättefin blev den, bra gjort!

Kanske är bilden men lädret kunde kanske ha gjorts lite mörkare tror jag, brukar ha en tendens att bli det ju äldre/mer slitet det är. Smaksak. :)

/Markus
Skriv svar