Squadron/Signal: Viggen Walk Around - nån som har den?

På detta forum diskuteras allt om skalamodeller och relaterade ämnen såsom byggteknik, verktyg, byggsatser, modellrelaterad forskning, evenemang mm. Har du problem eller frågor har du också kommit till rätt ställe - tveka inte att ställa en fråga.
Anders_Isaksson
Inlägg: 504
Blev medlem: 25 jan 2012, 20:43
Ort: Stockholm

Squadron/Signal: Viggen Walk Around - nån som har den?

Inlägg av Anders_Isaksson »

Är det någon som har skaffat denna bok och tycker något om den?

Bild

Mer info om boken.

Det finns ju även en titel om Draken i samma serie men jag har av någon anledning fått intrycket att den inte är så mycket att ha, men det kan mycket väl vara jag som har missuppfattat.

Det finns ju inte ett överflöd av böcker om Viggen på marknaden och med tanke på Tarangus kommande släpp är ju detaljbilder alltid trevligt, tänker jag. :)
magnusj
Inlägg: 16
Blev medlem: 11 jun 2013, 23:46
Namn: Magnus Jones

Re: Squadron/Signal: Viggen Walk Around - nån som har den?

Inlägg av magnusj »

Jag tycker den är helt ok. Inget revolutionerande om du har någon av Stridsbergs böcker och AirDOC men ändå ett trevligt komplement. Det vimlar inte av Viggen böcker på marknaden direkt.

Upplägget är kortfattad genomgång av prototyperna, sedan versionerna i ordningen AJ/AJS, SK (E), SH/SF och slutligen JA.
Jag köpte min på ebay för 14.95 USD + frakt och det är den definitivt värd.

Med vänlig hälsning
Magnus
Anders_Isaksson
Inlägg: 504
Blev medlem: 25 jan 2012, 20:43
Ort: Stockholm

Re: Squadron/Signal: Viggen Walk Around - nån som har den?

Inlägg av Anders_Isaksson »

Tack för info, låter bra!
Har ju visserligen både Stridsbergs (första utgåvan) och Airdoc men jag slog precis till på ett ex. :)
Fenix
Inlägg: 903
Blev medlem: 28 jan 2012, 14:58
Namn: Christer Lind
Ort: Linköping

Re: Squadron/Signal: Viggen Walk Around - nån som har den?

Inlägg av Fenix »

Den boken finns/ska komma till Rebell Hobby.
Tomcat "US Navy's Last Gunfighter"
Skriv svar