Här är asken. Ett par 40mm kanoner i mässing är bonus i denna.
Vi börjar med att sätta sågen och kniven i bygget. Det blir inte mycket insyn i cockpit om den här luckan är stängd.
Som tur är så stämmer passningen riktigt bra på insidan.
Remmar till roderpedalerna. Väldigt pilligt med koppartråd och plasticard och här har jag på nåt sätt redan lagt ribban

Här är de på plats. Den ena kopplad och den andra öppen blir nog trevligt visuellt. Jag har även gjort knoppar på spakarna och lite fler reglage.
Linorna från roderpedalerna är synliga så de måste göras såklart. Eftersom det finns plats under stolen så är det ganska enkelt. Jag spände lite tunn nylonlina med häftmassa och sen behövdes bara lite snabblim. Här är den första av fyra.
Hålen i stolen borrades upp. Som i de flesta byggsatser är godset alltför grovt...
...för att råda bot på detta skrapade jag kanterna tunnare med en skalpell och slipade sedan. Den blir inte lika smäcker som en resin eller ets-stol, men bättre än innan. En liten detalj i botten av plasticard lyfter också intrycket.
Här är allt på plats och bakom skymtar de enkla bältena från Eduard. Några hål i bågen bakom stolen har jag också borrat.
Nu får det räcka för i kväll.
/Daniel A