Digitalt Wip T 6

Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Lars Befring
Inlägg: 2326
Blev medlem: 05 feb 2012, 19:05
Namn: Lars Befring
Ort: Stockholm

Digitalt Wip T 6

Inlägg av Lars Befring »

ett flygplan som fanns i ett ex och användes under kort tid...

tja... behovet av en konvertering kanske inte är det största men men...

Bild

Kul övning och tur att dom som köper eventuell produkt inte behöver betala för arbetstiden :D

/L
Modellexpo 08 Open 2021 Korea, Gruppbygge Airline 72
Erik_G
Inlägg: 1028
Blev medlem: 26 jan 2012, 22:26
Namn: Erik Gustavsson
Kontakt:

Re: Digitalt Wip T 6

Inlägg av Erik_G »

Du har säkert nämnt det förr, men vad jobbar du med för program? Ser ut att vara någon form av CAD, Solidworks?
Själv håller jag på att försöka lära mig Blender.. :-)
Lars Befring
Inlägg: 2326
Blev medlem: 05 feb 2012, 19:05
Namn: Lars Befring
Ort: Stockholm

Re: Digitalt Wip T 6

Inlägg av Lars Befring »

Rhino... inte världens bästa solidmodellerare... men men

e blender bra?
Modellexpo 08 Open 2021 Korea, Gruppbygge Airline 72
SvenYoung
Inlägg: 2921
Blev medlem: 25 jan 2012, 21:03
Namn: Sven Young

Re: Digitalt Wip T 6

Inlägg av SvenYoung »

Vad jag inte skulle ge för att kunna 3D CAD. Då kunde man ju ta fram delar med 3D printning. Emil har gett mig en jättebra lektion, men jag har tunmen mitt i hand när jag försöker göra det själv, tyvärr.

Snyggt jobbat, Lars!
"Svenne-Kongo"

"Det omöjliga omhändertas omgående, mirakler kan ta lite längre tid"
- svenska underhållskompaniet, Kongo
Erik_G
Inlägg: 1028
Blev medlem: 26 jan 2012, 22:26
Namn: Erik Gustavsson
Kontakt:

Re: Digitalt Wip T 6

Inlägg av Erik_G »

Om Blender är bra? Tja.. det är PRISVÄRT eftersom det är gratis.. Tyvärr är jag väl inte tillräckligt duktig på 3D-modellering, och saknar någon vidare erfarenhet att kunna säga om det är bra eller inte. Men jag tycker det verkar väldigt bra faktiskt. Det är ju inte ett CAD-program, så stödet för exakt modellering med måttsättning mm saknas. Nog för att jag tror att man säkert kan definiera exakt hur många millimeter man vill något skall vara mm, men det är liksom inte självklart för en nybörjare hur man ska göra. Modelleringen är inte uppbyggd kring mått på samma sätt som det andra 3D-program jag jobbat i på senare tid, Google Sketchup.
De enda program jag har tidigare erfarenhet av är Lightwave (från 1998) och 3D Studio (från 1994)..
Jag har dock fått intrycket av att solidcadprogram som SolidWorks är bättre för att skapa just exakta modeller, på ett mer mekaniskt sätt, med virtuell borrning och fräsning, snarare än med mesh-skulptering, som i Blender och Lightwave.
Skriv svar