Här är samtliga bidrag i pansarklasserna från årets stora nationella tävling, IPMS Open 2010. Siffrorna i redovisningen (XXp) avser totalpoäng.
Here we proudly present all contestants in the armor classes from this year’s big national event, IPMS Open 2010. The numbers in the listings (XXp) indicates the total scores.
Foto: Marko Rouvinen, Lars Befring
Bildbehandling: Marko Rouvinen
BA1, Militära fordon, skala 1/72 eller mindre, byggmetod A
Klassegrare – 118 – Viktoria Stenhammar, Tysk Pzkv IV, 82p
118 – Viktoria Stenhammar, Tysk Pzkv IV, 82p, Klassegrare
171 – Joakim Hultman, FAI-M, 68p, Hedersomnämnande
192 – Joakim Hultman, Leningrad self-propelled armoured railroad car, 64, Hedersomnämnande
126 – Håkan Mattisson, Panzerjäger Tiger Ausf B ”Jagdtiger”, 60p
107 – Magnus Granberg, T-26.1, 59p
338 – Stellan Englund, Land Rover med släp, 58p
106 – Magnus Granberg, BT-42, 57p
44 – Torbjörn Svensson, Sturmgeschütz Ausf. G (Sd. Kzz 142/1), 56p
34 – John Strömgren, JS-2 Stalin, 54p
33 – John Strömgren, Sd Kfz 182 Kungstiger, 53p
35 – John Strömgren, M4A3 VVSS, 47p
31 – John Strömgren, Leopard 2A4, 34p
32 – John Strömgren, Jagdpanzer IV L170, 27p
BB1, Militära fordon, skala 1/72 eller mindre, byggmetod B & C
Klassegrare – 146 – Glenn Persson, Pz. Kpfw III Ausf. L, 85p
146 – Glenn Persson, Pz. Kpfw III Ausf. L, 85p, Klassegrare
60 – Jonas Dahlberg, D.51 Deborah, Flesquieres, France , Nov 6 1988, 85p, Särskilt Hedersomnämnande
173 – Joakim Hultman, Mack AC ”Bulldog” typ HC3, 67p
172 – Joakim Hultman, Valentine,66p
B2a, Militära fordon, skala 1/48 eller större, alla byggmetoder, artilleripjäser
Klassegrare – 176 – Andreas Ståhl, 7.5cm PAK 40 ( Late type), 90p
176 – Andreas Ståhl, 7.5cm PAK 40 ( Late type), 90p, Klassegrare
24 – Peter Halvar, Tysk Haubits s:K18 10,5 cm, 87p, Särskilt Hedersomnämnande
175 – Andreas Ståhl, 15cm s.FH 18 Operation Barbarossa 1941, 86p, Särskilt Hedersomnämnande
353 – Bengt Johansson, Flak 43, 83p, Hedersomnämnande
300 – Toni Canfora, Ordnance 2 pdr Gun, 78p
45 – Torbjörn Svensson, German s.F.H 18 15cm Field Howitzer, 75p
92 – Miklos Büte, M115 8in Howitzer, 74p
330 – Erik Ahlström, 2 pdr ATK gun, 72p
BA2h, Militära fordon, skala 1/48 eller större, byggmetod A, hard-skin
Klassegrare – 123 – Håkan Mattisson, Panzer IV Ausf H (Sdkfz 161/2), 89p
123 – Håkan Mattisson, Panzer IV Ausf H (Sdkfz 161/2), 89p, Klassegrare
129 – Håkan Mattisson, Sturmpanzer IV ”Brummbär”, 88p, Hedersomnämnande
95 – Miklos Büte, Marder III, 87p, Hedersomnämnande
128 – Håkan Mattisson, FlakPanzer IV ”Wirbelwind”, 84p, Hedersomnämnande
219 – Dennis Andersson, Flakpz 38 t, 84p, Hedersomnämnande
91 – Miklos Büte, KV-II, 90 – Miklos Büte, Panther D, 81p
90 – Miklos Büte, Panther D, 81p
94 – Miklos Büte, LAV-150 Commando, 79p
226 – Hans Göransson, Pzkfw VI Ausf B Königstiger, Sdkfz. 182, 79p
127 – Håkan Mattisson, Stug III Ausf B, 78p
26 – Lars Henåker, Sherman Firefly Vc, 72p
105 – Magnus Granberg, Sd.Kfz. 251/1 Ausf. D, 70p
108 – Magnus Granberg, Jagdpanther, 70p
148 – Glenn Persson, BA 20, 67p
BA2s, Militära fordon, skala 1/48 eller större, byggmetod A, soft-skin
Klassegrare – 96 – Miklos Büte, Austin Tilly, 75p
96 – Miklos Büte, Austin Tilly, 75p, Klassegrare
250 – Dennis Andersson, Sdkfz 7/2 37 mm flak, 71p, Särskilt Hedersomnämnande
329 – Erik Ahlström, Zis-44, 68p, Hedersomnämnande
77 – Mikael Kuokkanen, GMC 2½ Ton Truck, 55p
243 – Marko Rouvinen, 4X4 Light Vehicle Type 95 Kurogane, 54p
125 – Håkan Mattisson, DKW NZ 350 cc, 54p
BB2h, Militära fordon, skala 1/48 eller större, byggmetod B & C, hard-skin
Klassegrare – 266 – Tor Netterby, Sherman Mk III (M4A2) från 46th RTR i Italien 1943, 93p
266 – Tor Netterby, Sherman Mk III (M4A2) från 46th RTR i Italien 1943, 93p, Klassegrare
167 – Mattias Larsson, Steyr 1500 under op. Barbarossa -41, 91p, Särskilt Hedersomnämnande
351 – Bengt Johansson, Dingo, 90p, Särskilt Hedersomnämnande
81 – Jesper Bardhamre, 1947 Panzerjäger 38(t) ”Hetzer” I.R, 89p, Hedersomnämnande
144 – Glenn Persson, 155 mm ShKH Zuzana, 88p, Hedersomnämnande
270 – Tor Netterby, Valentine Mk II från 45th RTR, 8th Armoured Division 1941, 87p, Hedersomnämnande
298 – Toni Canfora, Sherman IC Firefly, 85p
221 – Dennis Andersson, UE, Fransk vagn i tysk tjänst, 84p
268 – Tor Netterby, Höstmanöver 1944 med Strv m/38, 84p
124 – Håkan Mattisson, Strv 103B ”Stridsvagn S”, 83p
265 – Tor Netterby, Rolls Royce Armoured Car, 83p
29 – Thomas Wendel, Sturmgeschütz III Ausführung G, 83p
212 – Anders Isaksson, M4 Sherman, 82p
27 – Lars Henåker, Churchill Mk. IV, 82p
72 – Rodolfo Tomada, Strv 103B, 79p
166 – Mattias Larsson, Tiger I, s Pz. Abt. 502 Feb-43, 79p
197 – Peter Johansson, Panzerkampfwagen IV Ausf. J, 77p
196 – Peter Johansson, M4 Sherman, 74p
200 – Peter Johansson, 15cm Sturminfanterigeshütz 33 auf Pz III, 73p
198 – Peter Johansson, Sturminfanterigeshütz 33B auf Pz III, 65p
BB2s, Militära fordon, skala 1/48, byggmetod B, soft-skin
Klassegrare – 73 – Rodolfo Tomada, JGSDF LAV, 82p
73 – Rodolfo Tomada, JGSDF LAV, 82p, Klassegrare
352 – Bengt Johansson, Land-Wasser-Schlepper, 75p, Hedersomnämnande
28 – Lars Henåker, Opel Blitz med Flak38 , Normandie 1944, 72p
328 – Erik Ahlström, Studebaker US6 + 122mm Haubits, 61p
Originally posted on Apr 14, 2010 by Marko – Hobbybokhandeln