Militära Fordon 1/48
Mikael Kuokkanen, 3202, GMC 2 1/2 ton Fuel Truck, 78 poäng, Klasseger
Toni Canfora, 3023, Panzerjäger Elefant, 76 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Nils-Uno Jonsson, 3157, Su-152, 76 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Toni Canfora, 3026, GMC Fuel Truck, 75 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Mikael Kuokkanen, 3208, Willys MB Jeep, 73 poäng, Hedersomnämnande
Mikael Kuokkanen, 3200, Humber Armoured Car 7t, 71 poäng, Hedersomnämnande
Nils-Uno Jonsson, 3155, Su-122, 68 poäng, Hedersomnämnande
Mikael Kuokkanen, 3204, Kubelwagen Type 82, 63 poäng, Hedersomnämnande
Berndt Sonelius, 2880, Citroen 11CV Staff car, 55 poäng
Berndt Sonelius, 2875, British small staff car 10HP, 52 poäng
Berndt Sonelius, 2878, GAZ-67B, 52 poäng
Mikael Kuokkanen, 3205, Light Flight Deck Tractor, 50 poäng
Berndt Sonelius, 2877, Chevrolet staff car, 49 poäng
Berndt Sonelius, 2879, Volkswagen Type 82E, 47 poäng
Berndt Sonelius, 2876, Kurogane Typ 95, 41 poäng
Militära Fordon, 1/72 och mindre, Tyskland
Alexander Fredriksson, 2660, E-50 Medium Tank, 82 poäng, Klasseger
Maris Brezinskis, 3140, Pzkpfw I ausf. A, 78 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Alexander Fredriksson, 2659, E-75 Heavy Tank with 128 Gun, 76 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Maris Brezinskis, 3139, Sd. Kfz. 231, 74 poäng, Hedersomnämnande
Maris Brezinskis, 3135, Pz. Kpfw. I Ausf. F Late, 74 poäng, Hedersomnämnande
Mikael Vannestam, 2696, Pzkpfw II Luchs, 72 poäng, Hedersomnämnande
Sergejs Mlijevskis, 2824, Panzer III, 70 poäng, Hedersomnämnande
Sergejs Mlijevskis, 2825, Panzer III, 68 poäng
Alexander Fredriksson, 2667, Sd.Kfz. 162/1 Panzer IV L/70, 64 poäng
Maris Brezinskis, 3134, Sd. Kfz. Ferdinand, 60 poäng
Johan Palén, 3262, Neubau-Fahrzeug, 60 poäng
Alexander Fredriksson, 2670, Brummbär Late Prod, 58 poäng
Sergejs Mlijevskis, 2829, Opel Blitz, 52 poäng
Sergejs Mlijevskis, 2823, Stug G, 48 poäng
Alexander Fredriksson, 2666, Flak 40 128 mm Zwillingsflak with E-100 hull, 48 poäng
Militära Fordon, 1/72 och mindre, Övriga Världen
Sergejs Mlijevskis, 2822, KV-2, 86 poäng, Klasseger
Mark Kaiser, 2932, ISU-122, 83 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Sergejs Mlijevskis, 2828, BA-10, 81 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Jonas Dahlberg, 2918, Syrian T-55 ”Valley of tears”, 72 poäng, Hedersomnämnande
Erik Ahlström, 2680, Bandvagn m/48m, 71 poäng, Hedersomnämnande
Sergejs Mlijevskis, 2826, Sherman V, 71 poäng, Hedersomnämnande
Sergejs Mlijevskis, 2827, Sherman Firefly, 70 poäng
Maris Brezinskis, 3137, Austin Mk. IV, 69 poäng
Johan Palén, 3261, IJN Type 2 Ka-Mi Special Kraft, 68 poäng
Joakim Hultman, 2788, Renault FT, 65 poäng
Joakim Hultman, 2789, Renault FT, 61 poäng
Erik Ahlström, 2683, Stridsvagn m/40L, 54 poäng
Sören Strand, 2997, KP-bil Scania, 48 poäng
Erik Ahlström, 2681, Stridsvagn m/39, 45 poäng
Artilleripjäser
Björn Kågner, 3215, 122mm, 76 poäng, Klasseger
Alexander Fredriksson, 2658, Krupp 21 cm Mörser 10, 72 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Peter Wikander, 3247, US 155MM HOWITZER M1A1, 69 poäng, Särskilt Hedersomnämnande
Maris Brezinskis, 3136, 17cm Kanone 18, 62 poäng, Hedersomnämnande
Erik Ahlström, 2675, Type 98 Shi-Ke med Type 90 75mm Field gun, 56 poäng
Per Stenhammar, 3099, PAK 40, 44 poäng