På detta forum diskuteras allt om skalamodeller och relaterade ämnen såsom byggteknik, verktyg, byggsatser, modellrelaterad forskning, evenemang mm. Har du problem eller frågor har du också kommit till rätt ställe - tveka inte att ställa en fråga.
Makalöst bra. Enda synpunkten är att det är väl "rent" (nystädat) i verkstaden - i alla fall jämfört med min - borde vara mer damm, svarv- och slipspån överallt, men annars förbaskat bra.
Vi har förmånen att ha Anders som byggkompis på våra byggmöten här i Malmö. Hans modeller och dioramor är bland de bästa jag har sett, helt fantastiska. Man kan sitta och titta på dem i timmar i streck och aldrig tröttna. Målning och vädring på byggnader, motorcyklar och alla andra detaljer är makalöst.
Det finns en god chans att hans arbete dyker upp på C4 i år.
"Svenne-Kongo"
"Det omöjliga omhändertas omgående, mirakler kan ta lite längre tid"
- svenska underhållskompaniet, Kongo
Roligt att äntligen få se diot färdigt, hoppas verkligen att Anders tar med sej det till C4a i år.
Med både Anders o P-O Lundh i startfältet borde Dioramaklassen bli en riktigt rysare!