
Först en liten special apropå vad Zander ville veta, tänkte det blir lättare om jag åskådliggör det och det finns säkert andra som undrar.
JAg plockade bort en luftskopa för att göra om denna till en A så märket som blev fick spacklas och slipas.
Egentligen ganska lätt, skaffa många olika slipdon.
Jag började med 120 grit slippapper som jag slipade med i mjuka cirkelrörelser utan att trycka hårt.

Sedan körde jag med en 180 Grit sliprondell, underbara slipverktyg den kommer åt nästan överallt och behöver inte trycka hårt.
Återigen mjuka cirkelrörelser...

Och sedan 320 Grit slippapper, notera att jag inte ens slipat igenom primern så mjukt måste man slipa.

Sedan polerade jag med sliprondeller från 500 Grit till 2000 Grit.

JAg använder dymotejp som stöd när jag ristar panellinjer.


Och åter prajmat....det syns inget spår av spacklet.


Nu ska det målas!
Maskade gränsen mellan vitt och grått med häftmassa och tejp...

Blåste på några lager blank vit.

MAskade av



Sedan maskade jag nosen...

Blåste Alclad flat black primer/microfiller…

Efter lite polerande var det dags för min äldsta Alclad flaska 10 + year old Gloss black primer. Lägger alltid ovanpå mattsvart och det blir tokblankt.

Sådär ja...kommer inte vara så blanket efter lacker och annat.

Avmaskad!

Limma lugnt!