Krokiga resindelar
Krokiga resindelar
Jag har en lyktstolpe i resin som är rejält böj och som skulle behöva rätas ut. Jag har fått tips om att lägga delen i varmt, ej kokande, vatten och sedan böja. Jag har gjort ett försök, men den mjuknar knappt och jag vet inte hur mycket kraft jag vågar använda. Finns det något tips mellan tumme och pekfinger hur länge man ska låta delen ligga i varmt vatten och hur mycket man vågar böja (den är ca 4mm tjock).
Re: Krokiga resindelar
Jag hade samma problem, med några 1/24 Mustangdäck från Grey Matter Figures. De är också resin, tror jag. Då kokade jag vatten i min vattenkokare, sen hällde jag över det i en kastrull och doppade sedan däcken i detta direkt. Efter några sekunder gick de att böja tillbaka till sin avsedda form.
Live & let dry.
-
- Inlägg: 2246
- Blev medlem: 27 jan 2012, 19:33
- Ort: Stockholm. Nordens Venedig.
Re: Krokiga resindelar
Hur länge har du haft i den? En minut borde inte vara något problem.
Ibland rätar dom ut sig av sig själv bara man värmer upp dom i andra fall får man böja till dom.
Janne Nilsson
Ibland rätar dom ut sig av sig själv bara man värmer upp dom i andra fall får man böja till dom.
Janne Nilsson
First there were hunters, then farmers, then with something to be gained by barter, prostitutes and politicians. Given some debate about precedence, the first four human endeavours. But as soon as something can be gained, it must be protected.
Re: Krokiga resindelar
Jag hade den ca 1 minut, men det var fortfarande stenhård. Kanske helt enkelt får låta den ligga längre tid.
Re: Krokiga resindelar
Det är lite olika resin och resin, men en hel minut borde göra den sladdrig och enkel att räta ut. Jag skulle annars rekommendera att kolla på att ersätta den raka delen med mässingsstång.