Jag beställde Hasegawas RF-35 Draken Recon Draken i 1/72, och när jag öppnade lådan vart jag allt lite besviken för det priset kunde de väl även slängt med rätt stjärtkon och rätt antenner också och inte bara nos, vingspetsar & fentopp. Jag bryr mig inte om att cockpiten var fel syns ändå inte i 1/72 med stängd huv. Men stjärtkon och antenner är ju ganska synliga även i 1/72.
Modellen skapade även en fråga åt mig.
1, Enligt ritningen ska man måla "Danish Dynamite 6-1" (RF-35 AR-117) i matt röd stämmer det? Även den gröna färgen ska vara matt enligt ritningen stämmer det? Jag bara undrar för jag såg A-001 förra månaden och den var blank.
Blev allt lite besviken.
Blev allt lite besviken.
Tomcat "US Navy's Last Gunfighter"
Re: Blev allt lite besviken.
Ingen som har svar på frågan om färgsättningen av "Danish Dynamite 6-1"?
Tomcat "US Navy's Last Gunfighter"
Re: Blev allt lite besviken.
Rickard Andersson kan nog svara dig på frågan, han har byggt aviserat flygplan, men, snälla, ha tålamod, för han har rätt mycket att stå i för tillfället. Tävlingen i Ängelholm nu i helgen, jobb och sedan ska han ställa i ordning Stenbäcks Flygmuseum för öppet hus 24-25/8.
Jag ska försöka vidarebefordra frågan.
Jag ska försöka vidarebefordra frågan.
-
- Inlägg: 3616
- Blev medlem: 25 jan 2012, 22:02
- Ort: Närke
- Kontakt:
Re: Blev allt lite besviken.
Ovansidan ska vara matt och undersidan blank (tvärtom mot vad man kanske skulle kunna tro). På bilden nedan syns tydligt hur kärran var blank från början, genom att de maskade siffrorna och flaggan på fenan är blanka medan omgivningen är matt. Under vingen kan man också se att undersidan är blank.


Re: Blev allt lite besviken.
Grön shoppingkorg ska den ha också. Ingick den i byggsatsen?
Re: Blev allt lite besviken.
CarIR nej shoppingkorgen ingick ej =) Inte heller rätt motorutblås tyvärr.
Tomcat "US Navy's Last Gunfighter"