Sida 1 av 1

Introduktion!

Postat: 06 mar 2016, 07:49
av Återfallsbyggaren
Hejsan! Vet ej om det är rätt forumsdel men ni får rätta mig och ge mig handräckning

Blev precis godkänd och tänkte först presentera mig lite innan jag börjar posta :D

Anton heter jag och bor i Hedemora, Dalarna!

En 30 år gammal återfallsbyggare, har inte byggt nått på över 15 år men har nu tagit upp hobbyn igen.
Har varit fullt upp med annat men återigen bor jag så det finns möjlighet att syssla med denna hobby. :)
Hus med ett mycket fint hobbyrum och lyckligt skild :mrgreen:
Byggde då främst flyg men dom sista byggena var fartyg, sista som fortfarande ligger oavslutat är uss new jersey 1:350, en stadig pjäs.

Men nu är det återigen flyg som intresserar.
Har, från Rebell, beställt lite smått och gott.
Tänker inte i början bygga nått jätte avancerat utan starta med ett OOB bygge av en B-17G för att få igång fingrarna.

Men det som slår mig nu gentemot när jag byggde senast är hur utvecklingen har gått framåt!
Jösses, jag kommer ihåg hur jag cyklade till biblioteket för att läsa "allt om hobby" och kanske kunde snappa upp något där, men med forum och internet har ju informationen blivit nästan ohanterbar!
För att inte tala om produktutbudet! Jag var nöjd om det fanns ett gäng humbrol enamel färger i den lokala leksaksaffären, men nu finns det så mycket att man inte vet vart man ska börja!

Ha överseende med konstiga frågor och var beredda på att få förklara lite extra noga då jag ser det som att jag startar på noll igen!

Mvh

Re: Introduktion!

Postat: 06 mar 2016, 08:49
av Joakim Hultman
Välkommen Anton!

Re: Introduktion!

Postat: 06 mar 2016, 08:59
av Stellan
Välkommen tillbaka till hobbyn efter pausen. Visst finns det precis hur mycket tillbehör och geggor som helst. Känn efter vad du tycker att du behöver, inte vad andra rycker att du ska ha. Alla frågor välkomna.

Re: Introduktion!

Postat: 06 mar 2016, 12:15
av Urban Gardini
Välkommen tillbaka till livet!

Re: Introduktion!

Postat: 07 mar 2016, 09:16
av Proosen
Du vet väl att det finns möjlighet att träffa och bygga / prata med andra byggare i Gagnef?
Surfa in på ipmsdalarna.se eller leta på oss på facebook för vidare information om var och när mera exakt.

En bra affär är Göranssons färg i Danholn en mil utanför Falun mot Svärdsjö till. Mycket trevligt på hyllorna men farligt för plånboken.


Välkommen
/ Niclas