Sida 1 av 1
Några bilder från sommaren 2015
Postat: 12 feb 2016, 11:04
av Lennart 12
Re: Några bilder från sommaren 2015
Postat: 12 feb 2016, 13:55
av Janne Nilsson
Haha, nostalgi. Vi brukade arbeta med vår lastbilar där 85-86.
Janne Nilsson
Re: Några bilder från sommaren 2015
Postat: 12 feb 2016, 15:20
av Lennart 12
Aha, där ser man

Då kanske du vet vad det är för strv på första bilden/ skrothögen" som står under tak ? För jag har inte en susning ? Det har för övrigt varit mycket prylar där under taken som tagits bort . Vart det tagit vägen vet jag inte . Har hört av en officer i Boden att det skall stå 6 st Scania strv dragare från kalla krigets dagar i Kalix, helt i nyskick som endast varmkörts vid olika tillfällen. Möjligen om man levererat dem söderut ?
Det kom väl nån förordning att man inte skulle ha en massa materiel spridd i landet , eller hur det nu var. Men ni som kan det här, och besöker arme museet, vet säkert hur det förhåller sig? //Lennart
Re: Några bilder från sommaren 2015
Postat: 12 feb 2016, 17:07
av Gabriel
Lennart 12 skrev:Aha, där ser man

Då kanske du vet vad det är för strv på första bilden/ skrothögen" som står under tak ? För jag har inte en susning ?
Jag misstänker att du menar den stora i mitten?
Det är (eller snarare var) ingen stridsvagn, utan en pansarvärnskanonvagn. Nu är jag inte expert på svenska pansarfordon men jag skulle säga att det är en Pvkv m/43. Rätta mig gärna ifall jag har fel!
/Gabriel
Re: Några bilder från sommaren 2015
Postat: 12 feb 2016, 19:25
av Stellan
Den större i mitten må vara en Pvkv m/43
http://ointres.se/pvkv_m43.htm
Den lilla risiga ser ut att vara en Sav m/43
http://ointres.se/sav_m43.htm
Re: Några bilder från sommaren 2015
Postat: 13 feb 2016, 05:19
av Lennart 12
Jo jag tänkte på den i mitten på första bilden, men det var intressant att få veta vad det båda vraken" var. Måste ha varit jobbigt att rikta in i sidled " ? Tack ska ni ha //Lennart