
Årsmötet behagade ta ett enhälligt beslut om att stötta IPMS Stockholm inför systerföreningens strävan att genomföra ett utmärkt Modellexpo 08 Open 2014. Nu är det stöttat och klart alltså. IPMS Kebnekaise bistår gärna med att peka med hela handen eller annat lättviktigt arbete på själva evenemangsdatumen.
Detta år genomfördes inget byggmöte i samband med årsmötet då akut brist på modeller uppstått inför höghöjdsmötet. Det ryktas om att förra årets tilltag med byggmöte kom som en chock för den enda medlemmen och denne ska då ha surnat till i blötvädret och gjort sig av med alla lättbyggda modeller.
Årsmötet avslutades i halv kalabalik då den ende medlemmen raskt ville ta sig ned till fjällstationen för att inmundiga årsmötesbärsen och snaskpåsen å det snaraste. Efter att ha fått på tafsen av föreningens ordförande då det skulle fotograferas först, rusade IPMS Kebnekaises medlemsmötes samlade medlem till lägre höjder med övriga personlighetskluvna deltagare hack i häl.
Rapporterade gjorde IPMS Kebnekaises ständige sekreterare (och så vidare...).