Sida 1 av 1

Mailkonto kapat! UPPMANING till alla som mejlat mig

Postat: 22 jul 2012, 19:19
av Stellan
Jag fick mitt mailkonto kapat och försöker att lösa problemet. Öppna inte något mail från mig som skickats de senaste två dagarna det kan vara infekterat! Återkommer med ny info inom kort. Om ni vill nå mig så får ni antingen ringa eller skicka ett PM här.

Det verkar vara svårt att återställa kontot för att Hotmail nekar mig tillträde hur mycket jag än försöker med att identifiera lösenord osv.

Uppmanar alla som mejlat mig de senaste tre månaderna att skicka ett PM med de rubriker vi använt i vårt mejlande mellan varandra.

Re: Mailkonto kapat!

Postat: 23 jul 2012, 14:12
av Stellan
ztriker skrev:Är det webbaserad mail typ hotmail, gmail eller liknande?

Kent-Eric
Det är Hotmail det handlar om.

Re: Mailkonto kapat!

Postat: 24 jul 2012, 01:15
av Sten Ekedahl
Drabbades av samma sak på mitt Comhem-konto för några veckor sedan. :evil: Verkar vara spammarnas nya metod att komma förbi de spam-filter som de flesta ISP numera har infört.

Re: Mailkonto kapat!

Postat: 24 jul 2012, 12:21
av Niklas
ztriker skrev:Skumt, hotmail som varit så säkert (iallafall för mig) :(

Det är nog första gången jag hör någon som tycker Hotmail är säkert och INTE råkat ut för något.
Men det är bara att gratulera! :)

Mvh,
Niklas

Re: Mailkonto kapat! UPPMANING till alla som mejlat mig

Postat: 26 jul 2012, 20:14
av Stellan
Vill någon mejla mig så skickar ni ett PM så får ni den nya mejladressen.