Sida 1 av 1
Heller 60år. Sk 16 Texan Färdig
Postat: 18 nov 2017, 16:53
av Björn B

Fortsätter med Heller utan större modifieringar. Lade till en bula under kroppen bara. Använde en fälltank från en Airfix P-38 som kortades ner i längd.

Mer gult. En fin färg men lite svår att måla.
Re: Heller 60år. Sk 16 Texan Färdig
Postat: 19 nov 2017, 15:21
av Björn B

Ännu en Hellercivilist färdig.

Den här var inte lika rolig att bygga. Upphöjda linjer under vingarna för att visa var beväpningen skulle sitta.
Svårt med stripes på luftintag. Dom var dessutom för korta och Snobben har fel utseende.

Men jag ville ha denna byggd också så jag struntar i felen. Nu tror jag att det bara är Arado 196 kvar att bygga av civilisterna från 1978.
Re: Heller 60år. Sk 16 Texan Färdig
Postat: 19 nov 2017, 17:45
av magnusf
Jag minns denna som en väldigt fin modell men jag kan ju minnas fel

! Det måste byggts hundratals av dessa när jag var tonåring, det byggdes högvis hos flygpojkarna i Ljungbyhed i alla fall

!
Vad gäller Snobben så är den skyldige aktiv här på forum. Tor, välkommen och gör avbön

!
Hälsningar
Magnus
Re: Heller 60år. Sk 16 Texan Färdig
Postat: 20 nov 2017, 09:14
av Mats Averkvist
Men Björn.. Den skall väl ha full uppsättning med spröjs på sidofönstren om det skall vara riktigt...?!!
Re: Heller 60år. Sk 16 Texan Färdig
Postat: 20 nov 2017, 10:32
av Björn B
Jo jag vet men eftersom märkningen inte är korrekt så lät jag det vara. Funderade ett tag på att måla upp lite dekalfilm och skära ut spröjsar.