Sida 1 av 2
STAR WARS (C-9979, färdig! S.1)
Postat: 24 maj 2016, 21:52
av Joakim Hultman
Nästa års temaklass på 08 Open blir som bekant science fiction, och som ett led i detta utmanar jag mig själv att bygga en modell från varje Star Wars-episod att ställa ut!
För närvarande finns sju filmer, så jag räknar inte med att faktiskt få ihop så många modeller. Men om man siktar mot Månen så kanske man träffar London i alla fall, för att parafrasera von Braun.
Först ut börjar jag med en C-9979 i skala 1/2256. Samma skala som den Venator-class Star Destroyer som Revell gett ut.
Landstigningsfarkosterna används av Handelsfederationen när de invaderar planeten Naboo i Episod I, Det Mörka Hotet. Tycka vad man vill om filmen, men Handelsfederationens farkoster har en riktigt tuff design tycker jag.
Resinmodell från 2 Fat Guys. Bubblor lite här och var som jag spacklar och slipar på innan jag börjar hopmonteringen. Tur att det inte är så många delar!
Re: STAR WARS
Postat: 25 maj 2016, 11:20
av kifobefa
“Do. Or do not. There is no try.”
Master Yoda
Re: STAR WARS
Postat: 26 maj 2016, 21:17
av hurtone
Vad kul! Kommer den med racks med robotar med?
Re: STAR WARS
Postat: 27 maj 2016, 08:12
av Björn B
Star Wars? President Reagans antimissilförsvarsprojekt?
Re: STAR WARS
Postat: 27 maj 2016, 17:29
av Joakim Hultman
kifobefa skrev:“Do. Or do not. There is no try.”
Master Yoda
Touché.
Vad kul! Kommer den med racks med robotar med?
Droids i samma skala skulle väl kunna motsvaras av loppor.
Star Wars? President Reagans antimissilförsvarsprojekt?
Ja, jag har hört att han förde förhandlingar med kejsare Palpatine om tillgång till Dödsstjärnan.
Re: STAR WARS
Postat: 28 maj 2016, 11:37
av Fredrik L
Joakim Hultman skrev:kifobefa skrev:
Star Wars? President Reagans antimissilförsvarsprojekt?
Ja, jag har hört att han förde förhandlingar med kejsare Palpatine om tillgång till Dödsstjärnan.

Re: STAR WARS
Postat: 11 aug 2016, 18:35
av Joakim Hultman
Under lång tid, i ett hobbyrum i Stockholm...
Vår hjälte JOAKIM HULTMAN fortsätter kampen mot det förskräckliga piggelin-gröna resinet, som fullt av små lömska luftbubblor tycktes omöjligt att få till en någorlunda jämn yta av.
Men efter en lång tid av enträget spacklande och slipande anar ljusets krafter segervittring! Endast ett lager färg från färgsprutan kan avslöja eventuella skavanker nu...
Kanonrören ersattes av pianotråd, och fästena för kanonerna på vingspetsarna (vilka knappt syns på bilden) modifierades något. I övrigt byggd OOB, och nu är det alltså dags för lite färg.
Re: STAR WARS (C-9979, klar för målning! S.1)
Postat: 11 aug 2016, 18:53
av Lars Befring
Väl kämpat!
(att bygga upp sin egen galaktiska slagstyrka kräver tydligen en hel del arbete)
Re: STAR WARS (C-9979, klar för målning! S.1)
Postat: 12 aug 2016, 08:48
av Joakim Hultman
Tack!
Ja, Palpatine jobbade ju i det fördolda rätt länge innan Imperiet infördes liksom.
Re: STAR WARS (C-9979, klar för målning! S.1)
Postat: 13 nov 2016, 11:17
av Joakim Hultman
"Enkla" byggen blir sällan så enkla som man tänkt sig, så det är med en lättnadens suck som jag nu kan presentera den färdiga C-9979!
Bland de sämsta modeller som jag någonsin byggt, och resultatet blev ju inte strålande heller. Men men, då har jag en modell redo från Star Wars: Episod I - Det Mörka Hotet. Härnäst blir det en Hailfire Droid från Klonerna Anfaller.