Sida 1 av 4

Typhoon Mk.1b

Postat: 17 maj 2015, 22:14
av Daniel_A
Hejsan hoppsan!

Efter en period av post-08-byggtorka är det väl dags att börja strö byggtrådar över folket igen. Airfix nya jätte tyfon inspirerar, men jag valde att jobba i hemmaskalan 1/48 och för detta införskaffades en Hasegawalåda på Open. Som vanligt tänker jag försöka bygga mer OOB, och lyckas faktiskt över förväntan i cockpit. Enda fixet är ett par bälten av maskeringstejp som jag tillverkade i en finurlig jigg som jag glömde fota. Det kan tilläggas att jag hade rätt bälten i målad ets men lät bli att använda dom.
Sen har det blivit en massa slipande eftersom Hasegawa gjort kroppen runt cockpit i lösa delar som skarvas där det inte ens finns en panellinje. En massa spackel och slip alltså med efterföljande återristning av diverse panellinjer. Trist, men nu är det gjort.

Bild

Bild

/Daniel

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 17 maj 2015, 23:02
av magnusf
Såg den för några minuter sedan på din blogg :) ! Jag har hört många svära över skarvarna på kroppen.

Bälten i tejp blir snyggt och är nästan lättare att få till än motsträvig fotoets!

Hälsningar

Magnus

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 17 maj 2015, 23:24
av Ulf Lundberg
Snyggt jobbat. Jag blir alltid imponerad av snygga omristningar. Flyggbyggares specialitet.
Uffe

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 18 maj 2015, 13:58
av Mahatma G
Blir den tre- eller fyrbladig? Har själv en trebladig H-gawa som väntar på inspiration. :(
Även den lilla Airfixen i 1:72 är väl värd att bygga.

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 18 maj 2015, 22:08
av Daniel_A
Mahatma G skrev:Blir den tre- eller fyrbladig? Har själv en trebladig H-gawa som väntar på inspiration. :(
Även den lilla Airfixen i 1:72 är väl värd att bygga.
Det får bli som i lådan - en trebladig alltså. Inga utflykter vad gäller individ i detta fall. Det blir förstaalternativet som boxarten.

Och tack Ulf, men så bra blev inte panellinjerna. Ristade inte mot stållinjal trots att jag brukar lyckas bäst så. Men det får duga denna gång. Nitarna kommer att distrahera lite när de kommer på plats.

/Daniel

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 02 jun 2015, 16:05
av easy_company
Snyggt jobb på cockpit Daniel, ska bli skoj att se mer av detta.
/Henrik Persson

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 02 jun 2015, 16:36
av Johan Elvin
Snyggt pit du fått till.
Gillar vädringen

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 02 jun 2015, 21:52
av Henrik R
Ja det var mycket snyggt, håller med!

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 02 jun 2015, 22:21
av Daniel_A
Tack ska ni ha grabbar. Det har gått ohyggligt trögt på sistone. Detta pga en massa måsten men även roliga saker som hängde ihop med vår bygghelg på FVM. Då lyckades jag nita flygkroppen och till helgen ska jag igång igen.

/Daniel

Re: Typhoon Mk.1b

Postat: 23 jun 2015, 23:36
av Mal_Belford
Jepp..Daniel..nu är du igång igen...snyggt...snyggt snyggt...dreggel.