Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Slängde ihop HobbyBoss Cv9030 Mk 1 för recension i Pansar. Trevlig byggsats. Inte perfekt men lagom utmanande. Att förebilden ser tuff ut skadar ju inte heller.
Modellen byggd rätt ur lådan så när som på ett par undantag. Dels har jag använt eftermarknads-bogservajrar då byggsatsen bara inkluderar ett par bogseröglor, men ingen vajer däremellan, och dessutom bara ETT par. Då vagnen oftast bär på TVÅ bogservajrar behövdes ett extra par. Snöskyfflarna och bärhjulshalvan som sitter på tornets framkant kommer från överblivna delar i lådan. Bärhjulet har modifierats litegranna (tagit mort navet och borrat upp bulthålen). Jag tyckte inte de medföljande målningsalternativen var så roliga heller, bägge helt gröna vagnar, så jag målade vagnen sandbeige efter bilder från Afghanistan. ISAF-märkningen och de norska flaggorna är maskade och målade. Det blev hyfsat, utom på några ställen, där det blev kasst. Men det får vara som det är. Ser på bilderna att halos från washen syns tydligt. De finns där på modellen också, men bildförskönandet i Photoshop har gjort dem mer framträdande..
Årets första klara modell är det i alla fall..
Tack för kommentarerna, grabbar.
Mats, vagnen du visar är Hägglunds demovagn, de brukar ha det camouflagemönstret, och är dessutom en annan version än den som Hobbyboss gjort. Jag tror att bilden visar den senaste versionen som norrmännen köpte in. De beställde ytterligare vagnar för några år sedan samt en uppgradering av ett antal av de befintliga vagnarna.
Har länge velat göra en SEP-prototyp i just det mönstret ovan
Kanonfin modell du gjort Erik, var tvungen att länka den på Armorama forum, hoppas det var ok för dig?
Vilken färg har du använt på modellen? Borde det inte att gå att måla Cv9040c i den färgen med eller hade dom på barracuda näten direkt när dom kom till Afghanistan?
rogerjo1 skrev:Kanonfin modell du gjort Erik, var tvungen att länka den på Armorama forum, hoppas det var ok för dig?
Vilken färg har du använt på modellen? Borde det inte att gå att måla Cv9040c i den färgen med eller hade dom på barracuda näten direkt när dom kom till Afghanistan?
Jag blandade Tamiya Buff med lite vitt, sen är det påkladdat lite pigment upplöst i lacknafta för att få lite ingrodd smuts, samt stänk av tamiya flat earth med lite dried mud pigment. Vet inte vilken nyans norrmännen hanvänder på sina beige Strf 90, eller vilken nyans Sverige använder för den delen, men jag utgick från lite bilder och höftade.