Sida 1 av 4

Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 03 maj 2014, 22:20
av Stellan
OK, här lovar man ställa upp för det allmännas goda, och vad har man för det? Jo, en säng full med ett styck fruktansvärt stor plastmodell. Kartongen mäter 96x46x43. Efter att jag plockat upp modellen för fotografering ville jag självklart ha ned den i kartongen igen. Går inte. Fattar inte packordningen vilket jag tror att Curt på Arsenalen gjorde däremot... Men det spelar ingen roll för nu är det en sorts gruppbygge som gäller. Modellen är Dragons M4A3 (105) Howitzer tank.

Bild

Välkomnar härmed alla som vill att ställa upp med att bygga en bit på den gigantiska vagnen. Delarna är rätt stora om man säger så och det borde gå hyfsat raskt eftersom vi ska bygga den OOB. Inget dattande med extra detaljering utan bara ett bra och snyggt grundbyggande. När vi är klara så tar tack och lov Arsenalen tillbaka modellen. För dem som vill kan vi börja dela upp bygget redan på kommande månadsmöte den 8 maj. En boggie, någon?

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 03 maj 2014, 22:34
av Lars Befring
OOB... går det?
kan man bygga på det sättet?
inte ens...

Arrrrghhhhhhhhh! bara tanken känns främmande!

inget sågande?

/L

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 03 maj 2014, 22:46
av SvenYoung
Hur häftigt som helst, Stellan! Kul med gruppbygge!

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 03 maj 2014, 23:40
av Stellan
Lars, vi kan göra så här: du bygger en komplet inredning parallellt med oss andra när vi fixar ihop resten. Om du är klar samtidigt så stoppar vi in inredningen, inga problem. Är det motiverande nog? :)

Tack Sven, vi får väl se om några har lust att prova på att bygga mastodontstort. Du är välkommen att gästbygga lite om du kommer upp.

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 04 maj 2014, 05:48
av SvenYoung
Det vore skoj, Stellan, du får gärna spara några delar till nästa gång jag kommer upp. :-)

Hjulen, kanske? Tar ni med er bandslip i så fall? ;-)

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 04 maj 2014, 06:00
av olindau
Det ska bli intressant att följa ditt gruppbygge här på forum !

Men inte hade dom väl Shermans i Indokina eller Vietnam ??

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 04 maj 2014, 09:21
av Lars Befring
Stellan, så länge alla luckor ska vara stängda kan jag nog svänga ihop en motor också :D

Olle! AFVs of the French Indochina War

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 04 maj 2014, 10:23
av SvenYoung
Fast om man skall göra en fransk Sherman från Indochina, så måste det tyvärr vara en M4A1, inte M4A3.

En konvertering kanske, Lars? :-)

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 04 maj 2014, 10:31
av Ulf Lundberg
Kom igen fegisar!

Om jag inte satt i Berlin, skulle jag omedelbart åta mig att bygga delar av vagnen.

Uffe

Re: Arsenalens Sherman 1/6 ska byggas!

Postat: 05 maj 2014, 07:21
av jfall
Jag skulle gärna ta och bygga mig en bit av vagnen, anmällde mitt intresse föra sommaren också men då blev det ju inget. Får man önska sig något vore ju tornet ju roligt att bygga men är det taget kan jag ju bygga annat också.

Vem ska måla sedan förresten? Väljer vi en lämplig olive drab som varje person sedan målar sin del i eller tar någon på sig att måla rubet när den är färdigbyggd. Slutligen, vad är deadlinen på ett ungefär?

Här är ett exempel på vilken kvalitet på inredningen vi förväntar oss Lars :D
länk