Sida 1 av 1

Spetsnas Navys Type IIA u-båt 1/72

Postat: 26 feb 2014, 11:58
av Henrik R
Såg för ett tag sen att tjeckerna nyligen blandat plastmassa och gjutit deras Type IIA igen. Jag beställde helt enkelt en sådan och samtidigt beställde jag ett lasrat trädäck från Nautilus.
Som vanligt med tjeckisk plast så är ytan helt ok men det saknas piggar och hål för inpassningen mot varandra. skit samma, i överlag tycker jag den funkar. Man måste fixa till en del som tjeckerna glömt om man ska bygga fler individer än vad som följer med boxen. Jag vill göra nått snyggt målningsalternativ men hittar inget som är övervägande snyggare än andra. Tänkte först göra den finska Vesikko med sitt "splinter," men jag vill ju gärna göra en tysk variant.

Bild

Bild

Bild

Re: Spetsnas Navys Type IIA u-båt 1/72

Postat: 26 feb 2014, 15:24
av Robert A
Köpt samma modell för att konvertera till finska vesikko, men ska du göra den kommer du behöva göra ett helt nytt torn och en massa ändringar på skrovet..
planen är att göra ett torn i CAD för att sedan skriva ut en råkopia men tiden saknas.. har i alla fall införskaffat boken om Vesikko..