Sida 1 av 1

Challenger II Desertised, Tamiya 1/35

Postat: 30 jun 2013, 01:47
av robertlundin
Ett produktivt år har det blivit och det här bygget blev klar för någon månad sedan. Tamiya är Tamiya, en helt suverän byggsats, och en brutal maskin om något :twisted:
Ett minimum av chipping utan mest damm och lite rinningar. Och såklart en nypa sot även om ovandelen blev i svartaste laget. Hoppas ni gillar bygget.

Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild

/Robert

Re: Challenger II Desertised, Tamiya 1/35

Postat: 30 jun 2013, 11:11
av SvenYoung
Gillas skarpt, Robert! :-)

Snyggt jobbat, kul att se den här brutala vagnen byggd.

Abrams och Leopard i all ära (snygga vagnar de också), men det är något alldelles speciellt med Challyn.

Re: Challenger II Desertised, Tamiya 1/35

Postat: 01 jul 2013, 16:19
av robertlundin
Tack Sven.
Här kommer några bättre närbilder på skapelsen. Svårt att liva upp en entonig yta utan att det samtidigt blir för mycket av det goda.

Bild
Bild
Bild

Re: Challenger II Desertised, Tamiya 1/35

Postat: 01 jul 2013, 17:34
av SvenYoung
Riktigt trevligt med närbilderna. Det är som sagt svårt att få tonvariation på enkelfärgade fordob, speciellt sandfärgade,,men jag tycker du har lyckats toppenbra.

Vädringen är kanon!

Re: Challenger II Desertised, Tamiya 1/35

Postat: 02 jul 2013, 12:38
av robertlundin
Tack Sven. Jag ska försöka mig på fler närbilder framöver. Allt småfix man jobbat försvinner annars märker jag. Jag brukar sällan göra baser eller ha mwed figurer för att skapa något "större" än själva fordonet, så då hänger det än mera på detaljerna.