Sida 1 av 2
J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 24 jun 2013, 21:48
av Nicklas Karlén
Det verkar ju vara Vampire frossa på forumet så jag får väl bidraga med mitt senaste alster som börjar bli klart. Lite små fix men kanske kan den bli färdig till GGG på lördag.
Alley Cats D.H Vampire Mk 1 men i FV färger. J 28A 28002 som kom till Bråvalla 1946 och var till en början utrustad med engelska stensiler.
Den röda texten på motorn ska bort och lite antenner ska monteras.
Av en händelse så fanns det ett trevligt Vampire klipp på lokal blaskan då det är lite Bråvalla hysteri i stan just nu ( Bråvallafestivalen går av stapeln på torsdag)
http://www.nt.se/24nt/?category=5629214 ... tTime=0m0s
Nicklas
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 24 jun 2013, 21:54
av LarsaQ
Fanken, fasen,fantastiskt. Hoppas den blir klar till helgen, hinner du det Niklas?Vore kul att få se den då
LarsaQ
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 24 jun 2013, 22:17
av Daniel_A
Ser väldigt trevlig ut. Fin liten film också. Tänk om de hade fått Vampire Weekend att spela på festivalen. Det hade väl varit passande
/Daniel
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 24 jun 2013, 22:35
av Nicklas Karlén
LarsaQ skrev:Fanken, fasen,fantastiskt. Hoppas den blir klar till helgen, hinner du det Niklas?Vore kul att få se den då
LarsaQ
Jag får väl lägga in ett dubbelpass i verkstan. Fredag är kanske en bra dag för det. Enligt Bråvallafestivalens program så går sista bandet av scen kl. 02.30 och jag lär garanterat höra dom. Måste komma ihåg och plocka hem lite öronproppar även om jag gillar de flesta band som ska spela.
Nicklas
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 25 jun 2013, 09:16
av AndreasSamuelsson
Jättefin vampyr!
Hur var den att bygga? Vad jag har förstått så har AC fått bra kritik.
Kommer den till F 10 eller C 4 som är de tävlingar som jag har möjlighet att bevista?
Själv är jag inne på slutspurten med min J 28B från Classic Airframes.
Det hade varit roligt att se AC, CA och trumpetarnas vampyrer bredvid varandra.
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 25 jun 2013, 10:05
av Nicklas Karlén
Jag ger denna AC :s Vampire en fyra på en femgradigskala. Inga stora konstigheter för att vara en resinmodell. Det enda som är lite problematiskt är skarven mellan framkropp och bakkropp. Lite bök att få in cockpit men det vara bara att slipa bort överflödigt resin.
Jag har byggt två av Classic Airframes Vampire och dessa är sämre i passform. Den tvåsitsiga jag byggde var hemsk i passform men blev bra på slutet ändå. Trumpeters Vampire har jag bara titta som hastigast på, och kan inte uttala mig så mycket om den mer än att den har de papptankar som användes i början på J 28A tid i FV.
F 10 utställningen kommer jag inte på. C 4 eventuellt.
Nicklas
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 25 jun 2013, 10:28
av Björn Fransson
Läcker! Vore riktigt kul att se den live på lördag!
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 25 jun 2013, 17:00
av LarsaQ
sista bandet på scen, vilket är det, och du dra inte ur några kablar va?
LarsaQ
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 25 jun 2013, 17:26
av Henrik R
Mycket snygg måste jag säga!!!
Jag gjorde ju klart min Vampis från Trumpy för nån månad sen, Som sagt det hade varit kul med en bild på alla 3 alternativen tillverkare.
Re: J 28A Vampire, F 13 Bråvalla
Postat: 25 jun 2013, 21:26
av Nicklas Karlén
LarsaQ skrev:sista bandet på scen, vilket är det, och du dra inte ur några kablar va?
LarsaQ
Sista artist på lördag morgon (avslutad spelning kl. 03.00

) är en DJ, Armin van Buuren. Annars är Green Day huvudnumret på fredag och jag är jäkligt sugen på att se dom.
Det där med kablar och konserter finns det en historia om, som nog är preskriberad men jag tror vi tar den privat.
Jag tänkte få till ett familjefoto av familjen 28. Jag har nu en J 28C, en A 28B samt den nya J 28A. Om jag gillar Vampires? JAAAAAAAAAAAA........................
Nicklas