Sida 1 av 2

Hasegawa 1/48 RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 27 dec 2012, 21:20
av Draken74
Hej allihop!

Tänkte lägga upp lite bilder på en Dansk Drake jag byggde för ett tag sedan, ytterligare en liten presentation av mig som nybliven medlem på IPMS Stockholm.

Jag valde att bygga en RF-35 Draken, "The Queen" fast i mer "operational" utseende, dvs det slitna utseendet som dom Danska Drakarna hade och inte i det kanonfina skicket som Danskarna har henne i idag! Jag tror förövrigt inte att AR-113 hette "The Queen" när hon var i operativ tjänst. Någon som vet annat?

De Danska Drakarna är ju riktiga tungviktare med all den beväpning dom hade, till skillnad från dom övriga Drakarna i Sverige, Finland och Österike. Jag ska så småningom försöka mig på att bygga en TF-35 Draken. Vi får se om jag får till den lika fint som Björns ursnygga TF-35:a

Någon som fortfarande inte tror att jag gillar Draken?! :D

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Ni får ursäkta, men det blev några bilder...! Hoppas ni gillar henne iaf! ;)

Re: RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 27 dec 2012, 21:47
av Björn Eriksson
Duktigt snyggt bygge! av en rejält sliten Dansk Drake.

Vete tusan vad Danskarna använde för dålig färg på sina "Jets" för deras F-100 Super Sabre såg ju ungefär lika slitna ut dom efter ett antal timmar i flygtjänst.

Mvh
/Björn
SwAF F16 Fighter Wing/Museumgroup Uppsala
IPMS Uppsala
_________________
Wings of Exellence SAAB 1937-2012

Re: RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 27 dec 2012, 22:31
av Björn B
Man önskar ju att fler flygvapen använt sån färgkvalitet.

Jag gillar modellen, jag känner att jag snart måste bygga en Drake.

Re: RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 28 dec 2012, 05:46
av Lennart
Verkligen snygg din RF-35 :a. När jag byggde min 1/48 tänkte jag först måla den i det stuket,men valde högblank istället.Det är mer känsla i den slitna varianten,och du har lyckats mycket bra med det.Fina detaljer för övrigt också/Lennart

Re: RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 28 dec 2012, 06:25
av magnusf
Jonas! Otroligt fin 35:a, högsta poäng från mig på allt från helhetsintryck till detaljer. En modell jag blir glad av!

Du har inte skrivit ut skalan, är det 1/72?

Hälsningar Magnus

Re: RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 28 dec 2012, 08:02
av Nicklas Karlén
Den där ser riktigt bra ut. Beväpningen tillsammans med "Remove before flight" remsorna höjer upp intrycket tycker jag.
Det är något speciellt med de danska drakarna som gör att dom ser väldigt bra ut. Jag får nog ta och sätta igång med en dansk maskin vid tillfälle.


Nicklas

Re: RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 28 dec 2012, 08:05
av kallenordlund
Vilket fantastiskt fint bygge Jonas! Finishen är top of the line och antalet detaljer gör att man blir sittandes med öppen mun och bara stirra. Hade jag fler än två tummar upp så hade du fått dem med. Snyggt!

Re: RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 28 dec 2012, 10:00
av Draken74
Tack så mycket grabbar! :) Jätteskoj att ni gillar min RF-35 Draken!

Lennart,
Otroligt vilken blank yta du fått till på din RF-35:a, supersnyggt arbete. Jag gillar den skarpt!

Magnus,
Jag glömde den detaljen, men den är i skala 1/48!

Re: Hasegawa 1/48 RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 28 dec 2012, 10:02
av magnusf
Jonas! Den är fin ändå :-) (Magnus, inbiten 72-byggare...)

/M

Re: Hasegawa 1/48 RF-35 Draken "The Queen"

Postat: 29 dec 2012, 18:58
av Björn Eriksson
Sjukt snygg högblank finish på din RF 35:a Lennart!
men din går ju heller inte av för hackor Jonas!

Slut på tråd kapning!

Mvh
/Björn
SwAF F16 Fighter Wing/Museumgroup Uppsala
IPMS Uppsala
_________________
Wings of Exellence SAAB 1937-2012