Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Jag har under en längre period hållt på med Tarangus A 32A Lansen. Jag har en bedrövligt låg byggtakt med nu börjar jag se slutet på detta bygge. Bilderna är tagna med mobilen och då blir kvaliten inte så hög.
Jag kommer använda mig av Maestros luftbromsar och jag kommer ha vingklaffarna i utfällt läge. Det blir en uppsättning rakter och remsfällare som last. Luftintagskåpor och stege kommer att piffa till det lite ytterligare.
Nicklas
Vid tider av oro och fara för staten, åkallar vi Gud och hyllar soldaten.
När faran är över och fyllda blir faten, då glömmer vi Gud och föraktar soldaten
LarsaQ skrev:Bregott och bea på bordet samt låg byggtakt jojag tackarHehe
förstår varför men det är kul att se att det rör sig framåt,tjusigt
Larsa
Hi hi, det är inte vilken bea som helst, det är Lallersted's bea. Inget knussel här inte. Bregott ingår väl i alla välutrustade modllbyggares arsenal. Fungerar hel bra som "ellbow grease", men du slipar kanske aldrig ?
Skämt och sido så är dessa askar hel bra att stoppa ner lösa delar i ( om man diskar dom först). Askarna ryms i en 48 låda och jag som är så okoncentrerad och aldrig bygger en låda klart innan jag börjar med nästa kastar bara ner alla delarna i asken och så finns dom där till nästa gång ( för hoppningsvis)
Nicklas
Vid tider av oro och fara för staten, åkallar vi Gud och hyllar soldaten.
När faran är över och fyllda blir faten, då glömmer vi Gud och föraktar soldaten
Den ser grym ut!! Ska bli roligt att se den färdig. Själv har jag anmält både A32 och J32 till "Swedish Military Groupbuild" på Britmodeller.. Jag som inte avslutat en modell på säkert tio år.. Har jag tagit mig vatten över huvudet?
_________________________
Fredrik Zetterberg
Plastmodeller är inte en hobby - det är en livsstil