Att prokrastinera dubbelsidigt

Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Ingvar
Inlägg: 107
Blev medlem: 19 okt 2012, 10:50
Namn: Ingvar

Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av Ingvar »

Hej byggvänner,
Jag har inte slutat bygga, men för länge sedan lämnade jag Photobucket av kända skäl, -prokrastinering nummer 1 ;)
-har nu skaffat konto på Imgur (låt se om jag kan få det att fungera..)
En surdeg som legat på hyllan i 10 år! En nästan färdig Sovremenny som nu fått lite riggning och lite hav att flyta i.

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild


Mvh, Ingvar
Urban Gardini
Inlägg: 1434
Blev medlem: 25 jan 2012, 20:17
Namn: Urban Gardini
Ort: Skellefteå
Kontakt:

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av Urban Gardini »

Säg efter mig!

Hädanefter så lovar jag att inte prokrastinera, från och med i morgon!
Modellbyggare gör det med modeller.

What is the color when black is burned? - Neil Young
Lennart 12
Inlägg: 2129
Blev medlem: 19 dec 2013, 16:46
Namn: Lennart Alvhult

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av Lennart 12 »

Fantastiskt vacker modell, grattis.//Lennart
Knajd
Inlägg: 448
Blev medlem: 17 okt 2012, 19:19

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av Knajd »

Det blev jättebra - trots en SJ-tidstabell!
MartinN
Inlägg: 658
Blev medlem: 14 mar 2012, 23:21
Namn: Martin Nordström
Ort: Säve

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av MartinN »

Mycket imponerande! Vad är det för skala?

/Martin
Ingvar
Inlägg: 107
Blev medlem: 19 okt 2012, 10:50
Namn: Ingvar

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av Ingvar »

Tack alla :)
Jag skall försöka bättra mig och ta tag i saker inom mer rimlig tid. Skalan på Sovremennyn är 1:350, jag har kompletterat med White Ensigns PE, lite kabelrullar och figurer från NorthStar, och en hel del eget snickrande.

/Ingvar
denstore
Inlägg: 941
Blev medlem: 25 jan 2012, 22:22
Namn: Magnus Berggren

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av denstore »

Mycket snyggt! Så fint det blir med lite vatten runt. Man ser hur fartyget ser ut på riktigt, inte som om hon låg i torrdocka.
Anders.Edblad
Inlägg: 1156
Blev medlem: 19 feb 2012, 19:19

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av Anders.Edblad »

Jag var tvungen att Googla det ordet.
Prokrastinering är ett annat ord för att vi skjuter upp eller förhalar saker som behöver göras inom en viss tid trots att vi vet att det kommer att få negativa konsekvenser
Stämmer nog för en del modellbyggare.
Snyggt bygge blev det i alla fall till slut.

Anders E
Ingvar
Inlägg: 107
Blev medlem: 19 okt 2012, 10:50
Namn: Ingvar

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av Ingvar »

Tack Denstore och Anders,
I mitt yrke har jag varit tvungen att svänga mig med många konstiga ord. I modellbygget tar jag denna egenskap med mig och krånglar även här till det.

/Ingvar
magnusf
Site Admin
Inlägg: 3905
Blev medlem: 02 apr 2012, 20:16
Namn: Magnus Fridsell

Re: Att prokrastinera dubbelsidigt

Inlägg av magnusf »

Kul att se nya byggen från dig Ingvar och du har kvar touchen! Besättningen lyfter det här bygget ordentligt.

I den fantastiska boken "Thief of time" av Terry Pratchett stannar universums revisorer tiden men Lu Tze och Clodpool the Apprentice (har jag för mig) får var sin "procrastinator" vilket är typ en kabelmese med tid upprullad på som Qu byggt åt dem så de kan jobba på problemet fast allt står stilla. En jäkla tur att det funkade, annars hade vi kanske inte kunnat sitta här och bygga idag!

Hälsningar

Magnus
Skriv svar