Sida 1 av 2

JAS Gripen E-version

Postat: 22 mar 2025, 18:35
av Pelle F
Gott folk, jag orkar inte vänta längre på en riktig, färdig, bekväm, lättbyggd modell. Så vitt jag förstått, så finns inget i pipeline från plastbyggarbolagen, då ritningarna är hemliga ännu. Så det blir att bygga en själv. I ett par gamla projekt med triplanet https://www.ipmsstockholm.se/phpBB3/vie ... 5&start=10 och AEG G.V https://www.ipmsstockholm.se/phpBB3/vie ... f=3&t=8900 så lärde jag mig trixa i Photoshop för att bedöma dimensioner, och digitalsåga för att simulera hur det hela skulle kunna byggas ihop ute i fysiken. Det blir samma metod den här gången.

Jag lär också behöva er återkoppling och viss hjälp. Så det här bygget blir långsamt testande, sökande och frågande.

Till att börja med gjorde jag just en massa Photoshopexperiment med projiceringar av befintliga ritningar på C-versionen över E-fotografier. Det förefaller uppenbart att mycket av C är identiskt i E. SAAB anger också att det är ett mycket modulärt bygge. Jag tycker mig se en mängd delar som helt enkelt tagits med från C. Debatten gentemot politiken och den allmänna opinionen var ju också sådan att priset behövde hållas nere, för att en vidareutveckling skulle vara möjlig. Som tur är, slipper jag som enbart fokuserande på ytorna, fundera över det helt nya flygplan som finns där innanför skrovet.

Data anger att C är 14,9 m lång inklusive pitotrör, 14,1 m utan. E är 15,2 m. Här börjar jag med gissningen att E-längden är inkusive pitotrör. Den 1,1 meter extra som annars skulle byggts på, har jag mycket svårt att se i jämförelserna. Om någon kan bekräfta eller vederlägga detta, så säg gärna till.

Spännvidden ska vara 8,4 m för C och 8,6 m för E. En decimeter extra på varje vinge. Höjden lyckligtvis identisk för båda, 4,5 m.

De nya garneringarna som smyckar E-versionen är tydliga och finns beskrivna i andra poster på detta forum. Jag återkommer till dem, somligt inom kort.

Premiärbilder också:
Ett kollage av somliga av mina projiceringstester. Det framstår som uppenbart att den extra längden hos E sitter baköver. De främre delarna smälter däremot ihop som om det var en och samma version.
Bildjämförelser by Pelle Filipsson, on Flickr

Och utifrån bildtrixandet så kom jag fram till följande skillnad att såga till och förlänga från en C-version. Skärmärken och nybygge i grönt.
Bildklippta jämförelsedelar by Pelle Filipsson, on Flickr

Det förefaller lättast att börja med den där kroppsförlängningen och jobba vidare med resten efter att den grunden är satt. Så, nu kör vi.

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 22 mar 2025, 18:47
av Pelle F
De första stegen blev därför att såga sönder baken på en befintlig byggsats. Jag hade både en A och en C liggande hemmavid. Efter någorlunda närsynt okulärbesiktning valde jag att förstöra C-versionen. Dels för att byggsatsen är nyare och mer krispig i detaljerna. Dels för att den är konstruerad med skrovet uppdelat i mindre bitar, vilket jag antar gör mitt pimpande och tweakande potentiellt enklare.
BildDSC_5978 by Pelle Filipsson, on Flickr

Lite inzoomat där skärmärkena anas:
BildDSC_5979 by Pelle Filipsson, on Flickr

Uppdelning av pusslet efter sågning:
BildDSC_5993 by Pelle Filipsson, on Flickr

Stjärtfenan behövde också en särskild liten fix, då en bulle i framkant skulel bort (men i efterhand har jag sett en E-prototyp som faktiskt har den kvar) och ett par små flänsar behövde flyttas:
BildDSC_5995 by Pelle Filipsson, on Flickr

Här är resultatet, med fenan nu också på plats i infästningen i den kommande kroppen - som själv behöver lite fixande i nästa steg.
BildDSC_6003 by Pelle Filipsson, on Flickr

Till sist de uppsågade delarna sammanfogade:
BildDSC_6008 by Pelle Filipsson, on Flickr

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 23 mar 2025, 08:08
av Anders.Edblad
Det här ska bli intressant bygge att följa. Det blir nog allt annat än en färdig, bekväm, lättbyggd modell.

Anders E

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 23 mar 2025, 08:27
av magnusf
Jag minns de tidigare byggena, det blir lite annan karaktär på den här. Jag följer med nöje!

Hälsningar

Magnus

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 23 mar 2025, 11:19
av Pelle F
Så kommer första hjälpfrågan.

Luftintaget i framkant på fenan är nytt för E-versionen coh ett måste nu för att komma vidare. Det är tyvärr bökigt att scratchbygga, så jag har tittat på vilka alternativ som finns ute i plastvärlden. Hemma i reservlådan hade jag en massa Draken-luftintag, men de är alldeles för små. Storleksmässigt såg luftintagen på RBS15 ungefär rätt ut, men de är mer kvadratiska.

Så hittade jag till Eurofighter, som har ett likadant intag i framkant på fenan. Ställt på högkant 90 grader annorlunda än på gGripen, men det borde funka att anpassa. Onödigt dyrt att köpa en hel Eurofighter för bara en minimal del, men Eurofighter har också fler bra bitar. Inte minst Revell 04317, som innehåller mängder av Meteormissiler. Med den skulle jag få användbara landningställ och rätt beväpning med på köpet. Men den är hopplös att få tag i. Övriga Eurofightermodeller är sämre alternativ, då blir det extra Meteormissiler att köpa till sedan. Dessutom mestadels till alltför höga priser för de smådetaljer som jag behöver. Det förefaller som att de ompaketerar samma modell med olika exklusiva märkningspaket, och säljer dyrt.

Ännu närmare ett bra alternativ, är det luftintag som sitter på undersidan av tvåsitsiga D-modellen av Gripen. Det ser så gott som identiskt ut med E-modellens fenintag. Och ska man gå på det där modulära som designen bygger på, så visst, klart att det kan tänkas att de återanvänt en befintlig produkt. Återigen blir det dock dyrt att köpa en hel modell för bara en liten detaljbit. Från D-modellen finns inte något annat att återanvända heller.

Så hittade jag också ett kit med resindetaljer kallade "Airscoop" till tvåsitsiga Gripen, men bara 1/48 typiskt nog (jag kanske inte nämnde att jag bygger i 1/72). Producerade av någon som kallar sig Quickboost, men sökningar på dem anger inte om det har existerat någon variant i 1/72. Annars hade det varit lösningen.

Det fanns även likartade kit med "Airscoops" för F8 och för Suchoi Su-24M och Su-25, som alla såg rätt vettiga ut i formen. Jag kan dock inte bedöma storleksmässigt om de passar. Priserna är i sig nära acceptabla, men eftersom de måste köpas via Ebay och liknande, så blir det dubbla pengen i frakt.

Det hela är lite av ettelände att navigera i. Så jag vill höra om någon kan tipsa om en bra lösning.

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 23 mar 2025, 17:27
av Stellan
Stor eller liten vinge? Vet inte om detta är bekräftat eller bara nonsens.

https://www.twz.com/heres-why-saabs-gri ... ew-in-size

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 23 mar 2025, 18:22
av Pelle F
Stellan skrev: 23 mar 2025, 17:27 Stor eller liten vinge? Vet inte om detta är bekräftat eller bara nonsens.

https://www.twz.com/heres-why-saabs-gri ... ew-in-size
Jag kommer att satsa på den nya lite större vingen. Ju mer att uppdatera, desto roligare, inbillar jag mig.

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 23 mar 2025, 18:41
av Urban Gardini
Ju bättre jobb du gör med din konvertering desto större är chansen till att den ges ut injektionsgjuten...

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 28 mar 2025, 08:23
av Rickard Malmborg
Hej Pelle,

Roligt bygge du gett dig på! Jag har själv funderat på samma sak och samlat på mig lite information om vad som skiljer C och E. Här kommer några ord om vingarna.

Vingen:
Givetvis ska du bygga din JAS39E med den”stora vingen”. Som du säkert sett är det bara de inre och yttre roderna i bakkanten på vingen som fått ny form. Detta kommer vara standard på JAS39E framöver. Din bild är lite missvisande i detta avseende, använd den länk som Stellan lagt in, där syns det tydligt att det är bakkanten på vingen som ändrat form. I första hand skulle jag säga att det är de inre roderna som blivit större. I övrigt har vingen samma form som tidigare sett uppifrån.

Tittar man på vingen framifrån och jämför övergången mellan kropp och vinge så sträcker sig övergången längre ut på vingen på E. Dessutom är övergången väldigt "mjuk".
De "täckplåtar" som döljer skarven mellan kropp och vinge på C syns däremot tydligt och övergången är inte så mjuk.


Nosvingarna:
Nosvingarna har samma geometri men i framkantens möte mot kroppen är nosvingen rundad för att ge plats åt MAWS:arna (Missile Approach Warning System) som sitter på utsidan av luftintaget.
Som din bild indikerar (där du jämför C och E uppifrån) så har nosvingen en lite annorlunda vinkel och det beror på att själva luftintaget är lite större/bredare. Hela luftintaget är vinklat utåt ca 5 grader gissar jag. Eftersom nosvingen sitter fast i luftintaget
får nosvingen också en annan vinkel (ca 5 grader, precis som luftintaget).

Jag rekommenderar att du jämför luftintagen framifrån. Eftersom de har samma höjd på C och E så blir skillnaden i förhållandet mellan höjd/bredd rätt tydlig (E har alltså bredare luftintag).

När du ändå håller på med nosvingarna så sitter de ca 10 cm längre fram på E.

Allt det jag beskrivit kan man se på foton om man jämför och är lite observant, det är alltså inga hemligheter.

Med vänlig hälsning
Rickard

Re: JAS Gripen E-version

Postat: 28 mar 2025, 13:45
av Pelle F
Tack Rickard, toppenbra. Angående mina bilder, så ta dem inte som facit, inga fotografier är ortografiska, så det blir lite distortion i förhållande till ritningarna jag lägger över.

Jag har främst lutat mig mot en gammal post i det här forumet där du lade in ett svar 2019. Där finns allt som jag har identifierat också, och börjat försöka hitta lösningar på:
https://www.ipmsstockholm.se/phpBB3/vie ... =2&t=11162

Nu har ju också tillkommit denna nya utbyggda vinge, jag betraktar det som en enklare modifiering (inte minst i förhållande till allt jag behöver trixa med under kroppen). Det är intressant vad du nämner om luftintaget. Jag har försökt identifiera det som hävdats ska vara större intag, men inte lyckats. Om det rör sig om några centimeter så blir det ju också extremt små skillnader i 1/72. VI får se vad jag lyckas med. Men visst ska jag testa. Placeringen av carnardvingen hade jag däremot ingen aning om, och har inte lyckats se i mina försök.

En kul förlaga till min försök är ett mycket gammalt modellbygge - 2008 anges på hemsidan, av en norsk version. Där finns framför allt ett fint jobb med undersidan att inspireras av:
http://www.aircraftresourcecenter.com/G ... ud/00.shtm

Jag fortsätter mäta och trixa vidare. Tack så här långt!

/Pelle