Detta är vårt fotografiska forum där besökare kan dela bilder på deras pågående modellprojekt (pågående eller färdiga), för att kunna få feedback och konstruktiva kommentarer. För att lägga upp en bild, klicka på fliken Bilagor under inläggets testruta. Klicka på Lägg till filer för att ladda upp dina bilder, upp till tre bilder per inlägg. 800 × 600 pixlar är lagom storlek.
Det tog några år men till slut så landade det en SK16 på byggbordet. Och självklart var det en Heller.
Frågan nu är om den skall bli gul eller grön eller... ?
Har ett minne av en SK 16 i vinterkamouflage med dayglowmärkning. Annars får jag säga att man närmast kände sig som barn på nytt när man satte ihop den här modellen. Minns inte när jag byggde något senast med vingar som tog mindre än en dag från låda till grundmålning!
Mvh. André
20230730_235827.jpg (689.26 KiB) Visad 9352 gånger
Bättre allt för många obyggda och påbörjade modeller i garderoben och i lådor än en enda modell för lite...
Lite av vad som finns i vitrinet...
S 26 "6" (Airfix), J 26 "Gul H" (Hasegawa), J 26 "Vit Bertil" (Heller).
Tycker personligen den här är den mest klassiska av Hellers "svenskmodeller" som Tor gjorde dekalerna till! Och det ser ut som den fortfarande blir en fin modell trots att den väl är över 40 år gammal vid det här laget?
Instämmer Magnus! Vilken enorm utveckling som skett efter det men något självklart alternativ till Heller finns det väl inte? Snyggt jobbat med avgasröret där också!
Martin! Academy har en modell som är riktigt fin, den ser ut (som till exempel även Academys Hawker Tempest) som en ren kopia av Hellers men med sänkta panellinjer och lite "blandade förfiningar". Hellern är charmigare !
Ja, Magnus/Daniel, där ser man! Trevligt. Får hålla utkik efter dem. Men charm i kombination med känslan av att vara barn på nytt är ju inte dum, den Heller! Så jag ser fram emot fortsättningen här. Vit, gul, grön – whatever!
Daniel! Har du skaffat modellen? Jag var lite sugen (men det är jag alltid och det där att vara "lite sugen" har gett en skrämmande mängd obyggda modeller häromkring) men lyckades motstå denna gången !