Sida 1 av 1

1/72 Merkava IIID

Postat: 18 jul 2012, 12:03
av Mats Svensson
Hej!

Här kommer några bilder på Revells 1/72 Merkava.
Hela modellen grundades svart sedan spayade jag på en blandning av tamiya akryl 50% medium grey 50% buff.
Efter det kom wash med olje färg, pigmentpulver och lite sot från Tamiyas "sminkaskar" .
Ser att jag behöver blänka upp vapnen med lite grafitpulver.
Bild
Bild
Bild

Re: 1/72 Merkava IIID

Postat: 18 jul 2012, 23:11
av Stellan
Söt liten sak det där. Men det jag saknar är lite detaljmålning på vapnen och kanske någon avvikande färg/nyans på dunkar och något hjul sådär, bara så att det inte blir så jämnfärgat. Vågar man föreslå last i korgen?

Re: 1/72 Merkava IIID

Postat: 19 jul 2012, 09:37
av Mats Svensson
Åh, denna förbannelse att alltid ha för bråttom i slutet (någon som känner igen sig). Det är klart att gummiringar ska målas, vapen ska fixas, kanske en röd brandsläckare och någon last eller åtminstone en pressening som täcker.
Tack för tips.

Re: 1/72 Merkava IIID

Postat: 19 jul 2012, 23:13
av Stellan
Se där ja, lite insikt så kommer man vidare ända till slutet :) Opp och hoppa, och så nya bilder när du gjort det du nämnde.

Re: 1/72 Merkava IIID

Postat: 20 jul 2012, 14:58
av Mats Svensson
Så där ja, nu har jag fixat till den. Fick genast lite mer liv.
Bild

Re: 1/72 Merkava IIID

Postat: 20 jul 2012, 23:08
av SvenYoung
Vilket lyft det blev i sista bilden, Mats. Gillade modellen i de tidiga bilderna, visserligen, men nu är den riktigt vass.!