Sida 1 av 1

Sommarmiggor nr 2: Egyptisk MiG-21F-13, Trumpeter 1/48

Postat: 15 sep 2022, 10:08
av Björn Fransson
Ingen byggtråd den här gången, det här bygget susade på rätt snabbt under sommaren och landade strax innan AIM.

Bild

Som alltid med Trumpeter: Bra passform, enkel att bygga men lite grovt tillyxad ibland och inte alltid så noga med detaljerna. Plus en del märkliga lösningar som till exempel att huvudställets däck är av gummi medan nosställets dito är i plast. Tur att huvudställshjulen inte syns så mycket, att synka färgen var inte helt enkelt.

Det var intressant att bygga den här tillsammans med Eduards MiG-21MF, även om de är olika versioner är mycket (faktiskt mer än man kan tro) lika och där är det uppenbart hur mycket större omsorg om detaljerna som Eduard har ägnat sig åt.

Bild

Byggde i stort sett rakt ur lådan sånär som på någon liten detalj plus bälten. Passformen var som sagt utan anmärkning, det enda problemet var partiet vid främre delen av huven som inte passade alls. Men här tror jag att det var jag som klantade till det.

Bild

Cockpit är rakt ur lådan. Stolen är lite grov, men detaljerna i övrigt riktigt fina. En resincockpit hade såklart varit bättre, men inte så värst mycket egentligen.

Bild

Jag målade mer Mr Paint, testade åter black base, vilket funkade bra även på denna. Nilenkamouflaget är svårt att motstå!

Bild

Dekalerna är ett ihopplock från arkivet. Förebilden var en av de få F-13 som klarade sig igenom sexdagarskriget och även deltog i Yom Kippur-kriget 1973.

Bild

Bild
Bild

Fler MiG-21:or är såklart på gång. Härnäst en PFM, men först en del annat.

Re: Sommarmiggor nr 2: Egyptisk MiG-21F-13, Trumpeter 1/48

Postat: 15 sep 2022, 12:03
av Lurifax
Mycket fin. Jag såg den på AiM. Den är lika fin "live on stage" så att säga. :)

Re: Sommarmiggor nr 2: Egyptisk MiG-21F-13, Trumpeter 1/48

Postat: 15 sep 2022, 13:09
av magnusf
Trodde inte Egypten hade de tidiga 21:orna, jag förknippar MF-varianten med dem men det kanske säger mer om min kunskapsnivå än om egyptiska flygvapnet :) !

Stiligt bygge som vanligt Björn!

Hälsningar

Magnus

Re: Sommarmiggor nr 2: Egyptisk MiG-21F-13, Trumpeter 1/48

Postat: 15 sep 2022, 16:17
av Anders.Edblad
Annorlunda förebild med en intressant målning.
Kul att se en sån byggd särskilt när den blev så fin, kul också att se en Trumpeter 21'a.

Anders E

Re: Sommarmiggor nr 2: Egyptisk MiG-21F-13, Trumpeter 1/48

Postat: 16 sep 2022, 12:02
av Blekinge
magnusf skrev: 15 sep 2022, 13:09 Trodde inte Egypten hade de tidiga 21:orna, jag förknippar MF-varianten med dem men det kanske säger mer om min kunskapsnivå än om egyptiska flygvapnet :) !

Stiligt bygge som vanligt Björn!

Hälsningar

Magnus
Tydligen hade Egypten F-13, MF och PF i stridande roll, samt UM för träning och R för rekognoscering. Alla uppges vara i långtida förvaring och en del av dem är t.o.m. modifierade för att bära R-73 missilen. Förra året visade Syrien ett intresse för att köpa en del av Egyptens gamla Mig-21:or då deras egna har blivit utnötta i inbördeskriget alternativt förstörda. För övrigt en jättesnygg Mig-21! Har själv skaffat min andra Eduard 1:48 av Mig-21 MF som ska byggas i det irakiska flygvapnet anno tidigt 80-tal för Iran-Irak kriget.