Sida 1 av 1
Björns bagarbod - Tank Mk.V Male
Postat: 29 jun 2018, 11:05
av Björn B

Denna sommar tycks jag ha fastnat för gamla surdegar (eller fastnat i?) Mustanger, Spitfire och så nu detta.

jag köpte Emhars Mk.IV i 1/72 ganska snabbt efter att den kommit ut och det står 1996 ingjutet i plasten så den är ganska gammal nu.
Emhar hade lyckats få fel form på utriggarna för kanonerna och det blev aldrig av att köpa nya resindelar. Jag hittade dessa hos Hobbybokhandeln nyligen och bestämde mig för att till slut bygga modellen. När jag öppnade lådan såg jag att jag hade börjat konvertera den till en Mk.V.

Jag bestämde mig för att börja bygga den ändå men med en liten ändring av planen.

Jag var inte helt nöjd med jobbet jag gjort tidigare så jag sparar resindelarna till en annan modell och försöker fixa till plasten istället. Den bakre väggen ska inte vara vinkelrät mot skrovet. Jag misstänker att det är för att det ska vara enklare att dra in utriggaren i skrovet vid transport av vagn.
Utriggare och skrov, det börjar låta som ett fartyg men det var ju ett "Landship"
Re: Björns bagarbod - Tank Mk.V Male
Postat: 29 jun 2018, 13:40
av Andre B.
Ok, så de där "lådorna" var infällbara? Något jag helt missat. Såg att Airfix skall ge ut sin gamla "tank" med. Hade den bara varit i rätt skala så hade den varit rätt kul att bygga. Även Emhar's modeller är rätt sällsynta idag. Gillade deras flygplan i 1/72 - Demon och Fury. Har två Demon liggande. Ett renoveringsprojekt och en ombyggd. Skall bli trevligt att följa ditt bygge!
Vänligast / André
Re: Björns bagarbod - Tank Mk.V Male
Postat: 29 jun 2018, 14:13
av Björn B
Jag har lagt ner planerna att bygga Airfix 1/76 modeller och köpt Master Box Mk.I'or i 1/72 istället. Kanske jag kan komma igång med dom i höst.
Här är en bild på en Mk.IV på en järnvägsvagn med indragna utriggare:
http://tank100.com/headline-news/the-mark-iv-tank/
Re: Björns bagarbod - Tank Mk.V Male
Postat: 29 jun 2018, 22:38
av Andre B.
Känner lite så med rörande Airfix och 1/76. Blev rätt sugen att bygga en Mk.V efter det jag sett Edblad's bygge.
http://www.ipmsstockholm.se/phpBB3/view ... f=3&t=9968
Och med tanke på att det är hundra år sedan nu så borde man bygga något...
Mvh.. André
Ps.
Rädd att jag inte fick länken till "IV'n" att fungera...
Re: Björns bagarbod - Tank Mk.V Male
Postat: 29 jun 2018, 22:51
av Björn B
Re: Björns bagarbod - Tank Mk.V Male
Postat: 13 jul 2018, 19:40
av Joakim Hultman
Mäktigt!
Emhars första världskrigsmodeller har ett par år på nacken, som du säger, och lämnar en del i övrigt att önska kring detaljer och ibland korrekthet. Men över lag tycker jag ändå att de blir bra - Med lite jobb!