Sida 1 av 1

BMW 2002 från Hasegawa

Postat: 21 jun 2017, 07:59
av Mikael dBW
Hasegawa släpper en BMW 2002 tii i tidiga utförandet med runda baklysen. Tyvärr utan motor. Det ska bli intressant att se vilka racingdetaljer som eftermarknadsfirmorna kommer ta fram. Uppgradering till turboversionen lär nog komma rätt snart.

/Mikael

Bild

Re: BMW 2002 från Hasegawa

Postat: 21 jun 2017, 09:03
av magnusf
Varje gång jag ser en sådan här modell så känns det lite sorgligt att jag inte är bilbyggare. Ytterligare en bil som rullade på vägarna när jag var liten... Känns helrätt i orange som på boxarten också!

Hälsningar

Magnus

Re: BMW 2002 från Hasegawa

Postat: 21 jun 2017, 13:14
av Björn Fransson
Jag som fuskar lite med bilar ibland hajade till när jag såg den här. Farfar hade ett par sådana, och framför allt versionen med de runda bakljusen är en riktig klassiker. Är faktiskt lite sugen trots att den inte är fransk... :)

Den ser riktigt fin ut:

Bild

Re: BMW 2002 från Hasegawa

Postat: 22 jun 2017, 00:00
av Andre B.
Det är med den som med Renault 4:an. Kan inte säga om den är snygg eller ful idag. Den är rätt "Fiat-ish typ"... *s*
Kul att man ger ut "gamla modeller". Men jag gillar nog efterföljaren 320i mer...
http://gpma.org/ds320i.html
Vänligast/André