Sida 1 av 2
Maskering av Spitfire...
Postat: 05 mar 2017, 09:09
av Andre B.
Har insett att det är enklare att bygga P-51D Mustanger än Spitfire's. Eller rättare sagt att måla dem. Eller egentligen att maskera dem. En kamouflagemålad Spitfire i 1/72 tar på nacke och rygg at masker upp inför sprutning. Det som förr var enkelt att måla för hand tar nu en heldag att maskera upp. en sak som Tamiya missat är att det knappt verkar finnas en penna som man kan rita stödlinjer på tejpen med för att klippa till den med. Finns det "maskset" att köpa till en Spitfire i 1/72 idag?
Mvh. André
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 05 mar 2017, 09:44
av Lars Befring
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 05 mar 2017, 11:44
av Andre B.
Tack, tror facktiskt att det kan vara värt att prova...
Vänligast / André
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 05 mar 2017, 22:19
av Falken
Jag fann en sida, vart det nu var... som hade en pdf med masker för både A- och B-mönstret. Bara att ladda ner och anpassa i kopieringsmaskinen så de passar önskad skala. Jag har använt dem från 1:144 till 1:24.
Jag gör som så att jag har en utskrift på papper och ritar över mönstret till vanlig självhäftande AB-mask. Köps på rulle från AB-butiker. Sedan är det bara att klippa ut maskerna och applicera dem. Lite mer pyssel blir det ju än att köpa helt färdiga masker, men betydligt enklare än att maska med tejp.
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 06 mar 2017, 00:20
av Andre B.
Mmm...
Intressant. Vad är en AB-butik? hur hort sitter AB-mask jämfört med Tamya tejp?
Mvh, André
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 06 mar 2017, 07:51
av Falken
Förlåt, var otydlig. AB = AirBrush
När jag tänker efter så är det denna film jag använder:
http://www.alfahobby.se/maskeringsfilm- ... x-400-cm-1
Den sitter betydligt lösare än Tamiya-tejp. Den är ganska transparent även med skyddsfilmen på, så det behövs inget ljusbord eller liknande när man för över mönstret, bara lägga filmen på mallen och rita av.
Det finns fler att välja på här:
http://airbrushshop.daveart.com/83-maskeringsfilm-tejp
PM:ar du mig din mailadress kan jag maila över de mallar som jag använder.
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 06 mar 2017, 09:18
av Snussugen
Själv kör jag med vit häftmassa för maskering numera. Tycker det ger bäst resultat.
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 06 mar 2017, 15:01
av Johan Elvin
Går det inte bara att kopiera upp målningsinstruktionen till rätt skala och klippa ut pappret och sätta dit det med tejp alt. häftmassa?
Vet flera som har kört den lösningen.
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 06 mar 2017, 15:17
av Falken
Japp, har testat att göra så. Men jag tycker inte det blir bra i och med att det gärna blir olika avstånd mellan pappret och plasten på olika ställen. Detta medför att på en del ställen blir det skarp övergång mellan färgerna, och på andra blir den suddig.
Använder jag maskeringsfilm blir det skarpt överallt.
Alternativet med häftmassekorvar funkar naturligtvis det med, viktigt att vara noga med vinkeln när man sprutar så man inte får samma fenomen där med blandat skarpt/suddigt.
Tycker dock att det gärna vill fastna lite rester av häftmassan som är svåra att få bort. Har väl inte funnit riktigt rätt sort tänker jag.
Testar att ladda upp mallarna som bilder.
http://s1369.photobucket.com/user/Falke ... sort=3&o=0
http://s1369.photobucket.com/user/Falke ... sort=3&o=1
http://s1369.photobucket.com/user/Falke ... sort=3&o=2
http://s1369.photobucket.com/user/Falke ... sort=3&o=3
Re: Maskering av Spitfire...
Postat: 06 mar 2017, 15:21
av Dan Kut
Snussugen skrev:Själv kör jag med vit häftmassa för maskering numera. Tycker det ger bäst resultat.
hmmm... jag har faktiskt aldrig tänkt på att pröva det. Kan du visa med exempel tex foto?
\\Dan