Sida 1 av 3
Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 25 nov 2016, 20:30
av Lerxzt
Hejsan..
Har tappat kontrollen på min stash.. Tog tidigare foton på allt och hade ett excel-ark som överblick.. Vet att det finns program, onlinepryttlar som man kan mata in sin stash, men vilken av dessa är bäst?
Vill helst använda en snabb överblickbar databasliknande typ med bra överblick.. Inte för mycket lull
Tips??
Mvh Micke
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 25 nov 2016, 20:49
av Stellan
Program? Men om man inte för in nytt eller ut sådant man byggt eller gjort sig av med så fungerar det väl ändå inte? Vad är det för fel på XCL? Garanterat lullfritt.
Dags att koppla stashen och hålla i ett separat utryme i källaren så att ingen gör sig illa tror jag...
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 25 nov 2016, 20:56
av Öken-Erik
Man ser till at det är ordning o reda i hyllorna helt enkelt. Jag har mitt sorterat efter tillverkare/sort (fartyg, flyg, pansar).
Jag behöver inga datorsystem, jag har inte så mycket.
Öken-Erik
CU@C4
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 25 nov 2016, 20:58
av Lerxzt
Jo, du har nog rätt Stellan.. Lite mer disciplin så ordnar det sig nog...
Dags för inventering och uppdatering av den gamla filen.. Såg nu att senaste sparningen var i februari 2015
Och angående mitt källarförråd så är det fullt... Går knappt att öppna utan att lådor anfaller
@Erik - Jo, de större modellerna är fint ordnade, inga problem.. Det är småttiga figurer och diverse mindre saker som jag vill ha koll på
Mvh Micke
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 25 nov 2016, 23:05
av Hokey
Jag kör med två parallella system. En excel-fil, för att jag känner att jag har koll själv och full flexibilitet att fixa till det så det passar mig, dessutom Scalemates, som jag gillar bättre och bättre för varje dag. Hade jag inte startat med excelfilen för 90 år sen hade jag nog litat helt på Scalemates. Vilket alltså tveklöst är vad jag rekommenderar!
Annars får väl stashens storlek styra lite vad som är mest praktiskt. Hade jag 40 lådor att hålla reda på vore ju behoven annorlunda än med mina 400.
/H
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 25 nov 2016, 23:51
av Plasticbattle
No matter what system you use, it will only ever be as good as the info entered?
I use Excel myself.
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 25 nov 2016, 23:52
av AndersR
http://www.suisoft.co.uk/kitbase/index.htm
Demoversionen som är gratis kommer man långt med.
Scalemates skall absolut kollas in, synd att man inte verkar kunna offlinesynka till telefonen/plattan.
/Anders
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 26 nov 2016, 07:34
av Lerxzt
Plasticbattle skrev:No matter what system you use, it will only ever be as good as the info entered?
I use Excel myself.
Håller med.. Skall se till att hålla allt uppdaterat i Excel

Tack även för övriga tips! Kan vara värt att kolla in
Mvh Micke
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 26 nov 2016, 08:17
av SvenYoung
Jag använde Excel förr, men har slarvat på senare tid.
Det svåraste är att hålla reda på alla konverteringar, ets-satser, hjul, band, uppdateringar och alla extraprylar man köper. Glömmer ofta vad jag har köpt haha.
Re: Hur håller Ni reda på stashen??
Postat: 26 nov 2016, 08:58
av BGB
Hej,
Lite jobbig bit det där jag har alla ritningar för sig att sen leta fram grejorna får kallas hobby.
Boris