Sida 1 av 1
Har någon Hobby fan PBV 302 som kan fota en del och mäta samma del?
Postat: 08 sep 2016, 20:59
av rogerjo1
Hej, finns det någon snäll här som har Hobbyfan PBV 302 som kan tänkas att ta 1-2 fotografier på en del och mäta diametern på samma del? Anledningen till jag frågar är att jag har EPBV 302 men vill hellre bygga den som en vanlig pbv 302 istället så skulle vilja ha hjälp av någon som kan tänkas att hjälpa till att mäta delen ( diametern på hela delen samt diametern i luck öppningen som är med i pbv 302 modellen.. Den luckan till vänster framifrån) så jag kan försöka få den tillverkad i en 3D skrivare på shapeways..
Eller finns det någon som vill byta bort den delen mot EPBV delarna så hör av er till mig..
Re: Har någon Hobby fan PBV 302 som kan fota en del och mäta samma del?
Postat: 10 sep 2016, 13:17
av rogerjo1
Inte någon som har en och är villig att hjälpa till med detta?
Re: Har någon Hobby fan PBV 302 som kan fota en del och mäta samma del?
Postat: 10 sep 2016, 13:39
av Björn H
Hej,
Är det verkligen den vänstra luckan du frågar efter? Är det inte den högra , vagnschefens lucka du tänker på? I så fall skulle jag kunna hjälpa dig med bilder och mått.
//Björn H
Re: Har någon Hobby fan PBV 302 som kan fota en del och mäta samma del?
Postat: 10 sep 2016, 13:45
av rogerjo1
Hej Björn, det är den ringen som luckan sitter på.. Ej den med kanonen utan den luckan/ringen med periskåpen på andra sidan.. Ej den i mitten.. Vet inte vilken som är vagnchefens lucka.. Det vore jättesnällt om du kunde göra det.
Min epost adress är
roger.johansson11@gmail.com
Re: Har någon Hobby fan PBV 302 som kan fota en del och mäta samma del?
Postat: 10 sep 2016, 15:35
av rogerjo1
Menar del 63 från hobbyfans ritning