Vampire verkar vara en hopplös maskin att göra en riktigt bra modell av. Följande utgåvor finns i 1/72, alla med sina fel och brister:
Heller/Airfix/Revell: Hyfsat bra i formerna, men felaktiga luftintag. Framrutan är inte helt perfekt heller, de bakre stolparna på ramen lutar för mycket framåt. Upphöjda panellinjer, vilket egentligen inte är något större problem eftersom Vampirens panellinjer knappt syns i verkligheten. Bara att slipa bort och ersätta med VÄLDIGT tunna nyristade linjer. I övrigt känns modellen rätt okej med tanke på att den är från tidigt åttiotal, men visst märks åldern. Svenska dekaler i en av utgåvorna för Heller, även som ovan nämns för Revell. Finns även i en J 28A-utgåva från Marivox med nya vingar och fenor och svenska dekaler.
Special Hobby: Även här är luftintagen fel - fast på annat sätt. De går att justera något i form och storlek, men helt perfekt blir de inte. Bra detaljering, inte minst i cockpit som är väldigt fin. Huven är bättre än Hellers, det enda större felet är att stabilisatorns korda är för bred (stor?), men det är bara att kapa någon millimeter. Lite annat smått behöver också justeras, men inget större. Svenska dekaler i en av utgåvorna ("Vampire over the Northern skies), helt okej så när som på den obligatoriska felaktiga nyansen på kronmärkena (för mörk).
Innervingarnas korda skiljer sig mellan Heller och SH, men här är jag osäker på vilken som är rätt. Tror att Heller är den som träffar bäst här.
Cyber-Hobby: Ser okej ut vid en första anblick, men nosen har felaktig form och är svår att åtgärda. Dessutom har den en massa andra fel. Undvik.
A-model: Finns både i utgåvor som funkar för J 28A och B, men utan svenska dekaler. Ingen vidare passform och dessutom felaktig huv. Jag tycker dessutom att nosen ser lite skum ut.
Frog/Novo: Påminner mycket om Hellers, men är - förståeligt nog med tanke på sin ålder - väldigt basic. Svenska dekaler i rätt färg, men fel form.
CMR Resin: Lär vara den bästa. Men å andra sidan är den i resin, med allt vad det innebär i jobb och pris.
Airfix har givit ut tvåsitsaren, dvs J 28C. Bra modell på det stora hela, men djupa paneldiken drar ner betyget.
Det ingen fått riktig koll på är luftintagen. Formen är sällan rätt, och framför allt är det ingen som fått till lutningen på ribborna, den är alltid för svag. CMR försöker inte ens, där får man göra ribborna själv. I själva verket lutar de ordentligt:
