Sida 1 av 2

xtracrylix

Postat: 05 nov 2014, 09:27
av aln63
Hej,
Jag ser att xtracrylix har många trevliga färger för flygplansbyggare. Är det någon som har erfarenhet av dom?
Vad späder man färgen med?
Är det Hannants som gäller om man vill köpa xtracrylix?

/Anders

Re: xtracrylix

Postat: 05 nov 2014, 10:09
av jfall
Jag tycker att de är jättetrevlig färger att jobba med. Jag späder med tamiyas acrylic thinner och det funkar bra. Det finns andra butiker som har de märket men det är Hannants egna märke så de har bredast och det mest välsorterade utbudet skulle jag gissa.

Re: xtracrylix

Postat: 05 nov 2014, 16:40
av Cpt_Farrel
Gillar xtracrylix kulörer men har haft lite problem med att måla snygga frihandsgrejer med dem. Har nu provat med Ultimate Thinners och tyckte det funkade kanon. En stor förbättring för mig.

/Anders

Re: xtracrylix

Postat: 05 nov 2014, 17:22
av Per.V
Hur är dom att penselmåla?
(ursäkta trådkapningen)

Re: xtracrylix

Postat: 05 nov 2014, 19:13
av aln63
Hej,
Tack för svaren. Är ultimate Thinner ett akrylthinner eller är det starkare?

Hej Per. Det är ok att kapa tråden men jag vet inte hur de är att penselmåla.
/Anders

Re: xtracrylix

Postat: 05 nov 2014, 21:31
av TuveB
Har penselmålat Xtracrylix, det blev inget vidare.......

Re: xtracrylix

Postat: 06 nov 2014, 11:58
av Björn Fransson
Har bara använt deras PRU Blue (i färgspruta). Den var briljant, så hade de varit lättare att få tag på, hade jag definitivt kunnat tänka mig att använda dem mer.

Re: xtracrylix

Postat: 06 nov 2014, 12:50
av aln63
Hej Björn,
Vad använde du för förtunning?
/Anders

Re: xtracrylix

Postat: 08 nov 2014, 02:01
av Cpt_Farrel
aln63 skrev:Hej,
Tack för svaren. Är ultimate Thinner ett akrylthinner eller är det starkare?

/Anders
Det är en thinner speciellt framtagen för att funka med alla kända akrylmärken, är lite osäker vad det är i den dock. Har noll koll på kemin, men den funkar bra med t.ex. AKAN och Games Workshop, helt ok med AK Interactive också. Har inte hunnit prova så många fler märken.

Re: xtracrylix

Postat: 08 nov 2014, 09:53
av Björn Fransson
aln63 skrev:Hej Björn,
Vad använde du för förtunning?
/Anders
Tror faktiskt att jag använde vatten. Hursomhelst var det en rätt okomplicerad färg, ytan blev så fin att jag inte ens behövde lacka innan dekalerna.