Sida 1 av 2

Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 12:23
av BrianKuehn
jag har en återkommande problem/utmaning. Jag är förmodligen inte ensam om det men när jag tänker efter så har det blivit ett hinder för mig i mitt byggande. Jag vet inte vad jag ska göra med det färdiga alstret. Viss plats har man hemma men inte lika mycket plats för allting jag har att bygga. Vad gör Ni?

Jag har tänkt att jag kan visa upp det senaste 10 projekt, typ, och sedan förvara resten i förrådet i för ändamålet skyddat förvaring. Men vad händer sedan? Plåta av och förstöra?

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 14:21
av Snussugen
Skänk bort eller sälj... alternativt införskaffa väggmonterade hyllor. Det sparar utrymme här i alla fall. :D Du kanske kan hänga några flygplan i taket också.

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 16:31
av Robin Nilsson
Stora vitrinskåp med många hyllor. Att bygga fordon & kanoner i skala 1/35 utan plattor under gör att det blir lättare med parkeringen.
Flygplan är lite aviga med vingar som sticker ut åt sidorna .... helikoptrar är nästan ännu värre ....
/ Robin

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 18:08
av Henrik R
Jag förvarar en del av mina modeller i monterskåp. Jag ser på bilden att det ser trångt ut nu, men det finns lite plats kvar innan ett nytt skåp införkaffas.
Bild






Sen kan man alltid byta ut modeller i skåpen som inte håller "måttet" längre, då får dem en ny ägare vid namn Mr. Åter Bruk.

Bild

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 18:59
av wearbeagle
Du har PM

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 19:14
av F Porsche
Jag slänger dom faktiskt.
Jag kommer nog att spara min 1/16 Panther men om den någonsin blir köar är en annan fråga.
Museum, montrar och vitrinskåp gör mig lite deppig faktiskt.
Jag bygger modeller just för att det är kul att bygga.

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 19:17
av Hobby-Importen
Tror inte på att man ska bygga färdigt något... ;)

Jens

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 31 jul 2014, 19:38
av Ulf Lundberg
Bygg rejäla transportlådor till dina modeller. De kan även funka som förvaringslådor om man ställer modellerna i förråd.

Fråga lokala modellbutiken om du får ställa ut modeller.
Det finns t:ex en butik på Häradsvägen i Huddinge, där jag och andra IPMS-are tidigare ställt ut modeller.

Skänk bort.

Förstör

Uffe

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 01 aug 2014, 10:29
av Rickard Malmborg
Hejsan,

Jag har faktiskt börjat ställa lite (flygplans)modeller på jobbet. Det är faktiskt uppskattat men så har jag ju ett passande jobb för detta också :-) Vitrinen fick jag så klart stå för själv.

/Rickard

Re: Vad gör man med sina alster?

Postat: 01 aug 2014, 11:56
av BrianKuehn
Tack för alla svar!!

Att ställa på jobbet var en bra idé, ska undersöka det faktiskt! Annars håller jag med Jens...men det skulle vara roligt att kunna ha det som du har Henrik - mycket ambitiöst!!!