Sida 1 av 1
Trumpeter Pz38t / m/41?
Postat: 21 aug 2012, 09:47
av HenrikB
Okej, bäst att erkänna först och främst att jag inte är någong pansarbyggare normalt, jag är flygbyggare som ibland bygger annat för skojs skull så jag har ingen jättekoll i ämnet...
Men jag blev lite sugen på en m/41 (och svensk pansar i allmänhet) efter ett besök på Arsenalen i somras. När jag försöker googla på lämplig byggsats dyker det bara upp referenser till "Italeris föråldrade byggsats" och att det närmsta man kommer är en ausf. G, men det finns en Pz 38t E/F som kom förra året från Trumpeter. Hur stor skillnad är det på en sån och en svensk m/41?
Re: Trumpeter Pz38t / m/41?
Postat: 21 aug 2012, 13:14
av Kjell.S
Har inte Trumpeters modell, men det jag sett så borde det gå bra att använda den. Liknande ändringar som på Italeris gamla för att få till en strv m/41.
Re: Trumpeter Pz38t / m/41?
Postat: 21 aug 2012, 13:23
av SvenYoung
Hej Henrik!
Kul att det är fler som vill ge sig på m/41
Jag har inte sett Trumpeters pz.38(t) "in real life", men som alternativ kan jag varmt rekommendera Tristars pz 38:or. Otroligt fina modeller. Där finns Ausf B, E/F och G att välja på. Samma ändringar som Kjell nämner här ovan gäller.
Re: Trumpeter Pz38t / m/41?
Postat: 21 aug 2012, 19:13
av HenrikB
Och nu har jag hittat artikeln också! Jag hade också problem med SPHF:s sidor, det är kvar lite förflugen kod som gör att html:en inte är giltig.
Men den artikeln är i princip giltig för en E/F också? Inga jätteskillnader, som att E/F skulle råka vara svetsad och m/41 nitad?
Väldigt bra och tydlig artikel, måste jag säga.
Re: Trumpeter Pz38t / m/41?
Postat: 22 aug 2012, 08:10
av SvenYoung
Den skall nog gälla för E/F också. Har för mig att dessa var nitade också (Tristars E/F är i allafall nitad) .
Visste inte att det fanns svetsade Pz 38:or, kul att lära sig nå't nytt

Re: Trumpeter Pz38t / m/41?
Postat: 22 aug 2012, 08:51
av HenrikB
"skulle råka vara" - dvs, man vet aldrig! Jag försökte komma på nåt som skulle kunna vara oöverkomligt fel. Som att försöka göra en Spitfire Mk. I av en Mk. XVIe - det finns lättare saker att göra.
Re: Trumpeter Pz38t / m/41?
Postat: 22 aug 2012, 08:57
av SvenYoung
Ah, nu fattar jag!
Ursäkta att jag var lite långsam, hehe
