Sida 1 av 1

Revell Enamel färger

Postat: 11 jun 2022, 10:28
av Lennart 12
Efter att Humbrol färger börjat bli svåra att hitta,( har ett bra lager ännu) så köpte jag på mig av Revells Enamel . Mycket fina färger , känns aningen bättre än Humbrol. Ingen klump i botten av burken, som måste röras runt i tre dagar" tunna och fina , och det matta färgerna blir verkligen matt i ytan.
Nu kanske många av er redan använt och använder Revell färger? , men för mig var det ett mycket positivt skifte av färg fabrikat.
//Lennart

Re: Revell Enamel färger

Postat: 11 jun 2022, 23:36
av Spad16
Hej Lennart,
Revell använde jag ett tag, och gillade skarpt. Men jag slutade, kommer inte ihåg varför. Kanske var det så att vissa färger var bra, men inte alla.
Eller var det för att dom vara kassa vid penselmålning?
Sedan slutade jag med emaljfärger, och gick över till vallejo akryl, och sedan tillbaka till de illaluktande med MRP.
Och vad vill jag ha sagt med detta? Tja, använd det som funkar för Dig, det tar ett tag att lära sig, men kan vara värt att ha flera möjligheter, jag använder fortfarande vallejo vid penselmålning.
Och en stor fördel med Revell var att dom var billiga, MRP är löjligt dyrt.
/Neil

Re: Revell Enamel färger

Postat: 12 jun 2022, 02:52
av Urban Gardini
Den största nackdelen med Revell är väl att deras range är so liten att de oftast kör med mixangivelser. Men det har ju mindre betydelse för ditt byggande då du kör på känsla vilka nyanser som är rätt. För enamelfärger så får du inte glömma bort Tammy's underbara enamelfärger. Super-Hobby brukar ha god sortering och mindre blodiga priser. Plastmodel.pl är en annan Polsk firma som är bra att köpa bland annat färg ifrån.

Re: Revell Enamel färger

Postat: 12 jun 2022, 15:05
av Lennart 12
Jag har testat och använt många olika fabrikat av färg under åren, men i huvud sak Hu. Till flygmodeller körde jag länge Gunze och Tamiya, och Hu, men även Testor Extra c och andra, men kom alltid tillbaka till Hu. En anledning var att jag upplevde Te.x Gunze och Tam dunstade, eller torkade bort efter ett målar pass, om färgen inte genast brukade igen. Har aldrig kommit överens med vattenbaserade, speciellt vid sprutmålning. Så Hu har varit tongivande för mig till 95 % , samt att det går utmärkt att blanda med vanlig oljefärg vid behov. Men jag får se , funkar Revell bra framledes så är det helt ok för mig, hittills är jag nöjd. Och eftersom jag bestämt mig för att bygga modeller 100 år till, så hinner jag säkerligen testa fler fabrikat , om inte annat så, av ren nyfikenhet. Jag byter gärna upp mig, om resuktatet blir bättre. Har en del Vallejo inköpt, ännu ej använt, bl.a deras olika metallfärger. Tänkte drista mig till att göra lite flyg kommande höst, bl.a en Hustler, men även lite annat. Tack för svar och trevliga synpunkter :) //Lennart

Re: Revell Enamel färger

Postat: 12 jun 2022, 15:22
av Spad16
Också sugen på Hustler, fick tag i en på den stora utförsäljningen i Skåne. Italerin i 1/72 verkar vara en fin byggsats.

Re: Revell Enamel färger

Postat: 12 jun 2022, 17:19
av Lennart 12
Spad16 skrev: 12 jun 2022, 15:22 Också sugen på Hustler, fick tag i en på den stora utförsäljningen i Skåne. Italerin i 1/72 verkar vara en fin byggsats.



Jo det är precis den jag har också, och den ser riktigt fin ut som du säger. Har varit på väg att börja några gånger, men skall hålla mig ett tag till, och göra färdigt annat . Har en ide att bygga samtliga av SAC:s flyg plan typer från 50 talet och framåt.
//Lennart