Sida 1 av 1
Hagmans sprayer
Postat: 04 jun 2022, 15:39
av F Porsche
Testar att fråga innan jag köper.
Är det någon som har erfarenhet av att måla med Hagmans sprayburkar ?
Om så,
måste jag prima ?
vilken primer ?
när kan jag måla nästa gång typ klarlacken ?
F O
Re: Hagmans sprayer
Postat: 05 jun 2022, 21:48
av Proosen
Hagmans är toppen, primer är att föredra och jag har kört med allt möjligt.
Citadel, SprayMax, Tamiya och sån röd bilprimer.
Torktiden mellan är avhängig på antalet lager innan (hur tjockt det blivit) och vad du tänkt fortsätta med. Ska du maskera behövs längre tid eller ska du blåsa på en monokrom lack med klarlack går det att köra i princip från botten och upp i en sittning med 15-20 minuter mellan varven.
Fast jag brukar köra på primer och låta det vara över natten. Kolla hur det blev och eventuellt slipa och rätta till blemmor samt lägga ett varv till med primer.
När jag är nöjd med underlaget börjar jag med färgen, lägger tunna tunna lager med torktid mellan. När jag är nöjd med täckningen lägger jag tyngre och våtare lager för glansens skull om jag inte ska klarlacka. Då är det inte lika viktigt att det är blankt, det kommer sedan med klarlacken.
Den lägger jag på samma sätt som färgen för att den inte ska äta sig ner genom färgen och primern och etsa fram blemmorna i plasten.
/Niclas
Re: Hagmans sprayer
Postat: 06 jun 2022, 09:10
av F Porsche
Tack
Så utförligt och erfarenhetsbaserat svar som jag hade hoppats på, stort tack.
F P