Någon som är bra på mer avslappnad mundering för ww2-tyskar?
Till Blitzen ska jag bygga om några gubbar så de blir mer korrekta.
Skjorta:
De jag har som utgångsmaterial ser ut att ha en vanlig bomullsskjorta på sig.
Det var ju bra då det verkar finnas en "German Gray Cotton Shirt" som är lik nog.

Satt det gradbeteckningar på denna skjorta? Ser inte så ut på bilderna.
Byxor:
Båda mina figurer har byxor med bälte. Hittar inga bältade tyska byxor utan de verkar alla använda hängslen.
Finns det bara typ M43 med hängslen som standardbralla för tysken eller finns det bättre förslag för en lastbilschaffis?

Skor:
Mina utgångsfigurer har typ lågskor och uppvikta byxben. Antagligen inte helt tyskt korrekt. Letar man på skor verkar där finnas en halvhög känga i svart eller brunt.

Är den applicerbar på lastbilschaffisar, användes den i så fall alltid med damask eller användes damasker bara när det behövdes i ruskväder?
Övrig utrustning:
Vapenrock antar jag de hade i sin närhet även om de körde lastbil en bit från fronten. Får lägga något i sätet som får se ut som detta.
Bössa & mössa fanns antagligen också i närheten, fanns där mer som ser konstigt ut om det saknas i närheten?
Hoppas på hjälp.