Hur tight kan man böja mässingsrör?

På detta forum diskuteras allt om skalamodeller och relaterade ämnen såsom byggteknik, verktyg, byggsatser, modellrelaterad forskning, evenemang mm. Har du problem eller frågor har du också kommit till rätt ställe - tveka inte att ställa en fråga.
joelrydh
Inlägg: 37
Blev medlem: 09 okt 2012, 10:31
Namn: Joel Rydh

Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av joelrydh »

Hej,
sitter och fipplar med två avgasrör till en motorcykel. Skulle säkert vara lättare att göra dem i plast men av olika anledningar tänkte jag försöka få till dem i mässing.
Jag har några böjningsverktyg men det är jäkligt svårt att få till små, subtila böjar när vi dessutom pratar om kanske fyra stycken i lite olika riktningar och slutresultatet bara ska bli ca 3 cm långt...
Är det överhuvudtaget möjligt att fixa, och hur skulle ni i så fall göra det, eller är det bara att släppa och ta fram plastructlagret?

Ungefär så här ska formen på piporna se ut;

Bild
Robin Nilsson
Inlägg: 3821
Blev medlem: 25 jan 2012, 22:43

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av Robin Nilsson »

Med det förhållandet mellan diameter på röret och radien på böjen så
ska det gå. Det pilliga är att få till själva böjen ;-)
Ett sätt att böja grövre rör utan att de blir platta i kröken är att fylla med sand, i de här dimensionerna så är det lättare att fylla med
lödtenn. Eftersom det ser ut att vara skarvar på rören så skulle nog jag
prova med att göra separata böjar som sen monteras ihop. Eftersom man
inte lär kunna se förbi den allra första böjen så skulle jag stoppa in ett mindre rör eller solid rundstång av mässing inuti det yttre röret för att
staga upp skarvarna och sen löda. Eventuellt sätta in rundstång i
varannan innan rörbit innan jag böjer röret (istället för fyllning av tenn). Den yttersta biten fylls med tenn för böjningen för att slippa ta risken att inte kunna få ut rundstången senare.
Trumpetformen på mynningsbiten kan bli besvärlig. Den kanske vore lättare att göra av koppar-rör? I bijouterie-hyllorna på H&M, Glitter och dylika butiker så kan man ibland hitta tunna kromade rör (örhängen och
andra smycken) som kanske kunde användas ??
Har inte kollat materialet men de är rätt så mjuka och med lite tur så
kanske det är koppar eller mässing (och inte aluminium ...)
/ Robin
Janne Nilsson
Inlägg: 2246
Blev medlem: 27 jan 2012, 19:33
Ort: Stockholm. Nordens Venedig.

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av Janne Nilsson »

Jag brukar ta stretchad sprue och fylla rören med innan jag böjer. Men det brukar vara mindre dimensioner och de behöver inte vara ihåliga.

Behöver det verkligen vara rör, annars lödtenn? Jag brukar även ibland rulla en längd med Magic Sculpt och sen böja till. Ibland med hjälp av förgjorda jiggar.

Janne Nilsson
First there were hunters, then farmers, then with something to be gained by barter, prostitutes and politicians. Given some debate about precedence, the first four human endeavours. But as soon as something can be gained, it must be protected.
Mahatma G
Inlägg: 626
Blev medlem: 30 aug 2012, 17:49
Ort: Linköping

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av Mahatma G »

Janne Nilsson skrev:Behöver det verkligen vara rör, annars lödtenn?
Instämmer, och jag skulle definitivt välja koppar före mässing då den är mjukare, samt även glödga den först.
/G
joelrydh
Inlägg: 37
Blev medlem: 09 okt 2012, 10:31
Namn: Joel Rydh

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av joelrydh »

Det är inte tänkt att efterlikna exakt de här rören, bilden var mer för att visa på en ungefärlig form.
Trumpetformen i slutet kan vi också bortse ifrån och för att svara på din fråga Janne så behöver det inte vara ihåligt hela vägen.
Mitt problem är att få kraft att böja materialet, hävarmsmomentet blir ju i stort sett obefintligt när jag ska hålla mina korvfingrar så nära varandra. böjarna ska ju dessutom åt lite olika håll, det är ju lättare att böja till en ren cirkelform om ni fattar vad jag menar.
Janne Nilsson
Inlägg: 2246
Blev medlem: 27 jan 2012, 19:33
Ort: Stockholm. Nordens Venedig.

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av Janne Nilsson »

Jag använder städ, pincetter, spets och platt-tänger för att bocka.

Jag skulle ändå gå på Magic Sculpt eller motsvarande två-komponentlera. Det är relativ lätt att få en jämn stång i rätt diameter som man sen kan böja till.

Janne Nilsson
First there were hunters, then farmers, then with something to be gained by barter, prostitutes and politicians. Given some debate about precedence, the first four human endeavours. But as soon as something can be gained, it must be protected.
magnusf
Site Admin
Inlägg: 3905
Blev medlem: 02 apr 2012, 20:16
Namn: Magnus Fridsell

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av magnusf »

Vad hade du tänkt för dimensioner? Jag provade på kul med Albions mässingsrör som är 0,9/0,7 mm (ytter- / innerdiameter) och de går inte att bocka som de är utan att de knäcks. Provade även att stoppa ett annat rör inne i och det hjälpte inte så mycket det heller. Kanske om man hade en koppartråd eller liknande som passar exakt i röret kunde det funka.

Hälsningar

Magnus
joelrydh
Inlägg: 37
Blev medlem: 09 okt 2012, 10:31
Namn: Joel Rydh

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av joelrydh »

magnusf skrev:Vad hade du tänkt för dimensioner? Jag provade på kul med Albions mässingsrör som är 0,9/0,7 mm (ytter- / innerdiameter) och de går inte att bocka som de är utan att de knäcks. Provade även att stoppa ett annat rör inne i och det hjälpte inte så mycket det heller. Kanske om man hade en koppartråd eller liknande som passar exakt i röret kunde det funka.

Hälsningar

Magnus
Jag har fipplat lite med 2,5/2 men gissar att det är mest skalenligt med typ 4 mm
Per.V
Inlägg: 300
Blev medlem: 26 jan 2012, 09:54
Namn: Per Wildarve
Ort: Gothem Gotland

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av Per.V »

elkabel med 4 mm ledare. testa att bocka med isoleringen på, skala av isoleringen efter bockningen, borde funka
Per Vildarve. Gotland
Mahatma G
Inlägg: 626
Blev medlem: 30 aug 2012, 17:49
Ort: Linköping

Re: Hur tight kan man böja mässingsrör?

Inlägg av Mahatma G »

magnusf skrev:Jag provade på kul med Albions mässingsrör som är 0,9/0,7 mm (ytter- / innerdiameter) och de går inte att bocka som de är utan att de knäcks.
Rörtillverkning (och i stort sett all mekanisk bearbetning av elastiska material) gör alltid att spänningar samlas i materialet och det enda sättet att bli av med dem är att glödga så att materialet blir plastiskt. Även efter detta är det troligare att det blir knäckning än böjning p.g.a. dimensionerna - jag tänker inte gå in på Eulers knäckfall eller dylikt - om man inte har tillräckligt mothåll när man bearbetar elastiskt, d.v.s. i rumstemperatur. Med upphettning så att materialet blir plastiskt går det att böja utan knäckning.
/G
Skriv svar